List Ľuboslavovi JavoríkoviPridať reakciu
Po odstúpení dlhoročného predsedu Ing. Jána Buczackého ste prijali ponuku vykonávať funkciu predsedu KV STZ Žilina. Podotýkam, že som mal z tohoto rozhodnutia obavy, pretože ste doteraz nezastával žiadnu funkciu v stolnotenisovom hnutí. Už na konferencii som upozornil na návrhy banskobystrického kraja k spoločnej 2. lige. Podotýkam, že tieto rozhodnutia sú v právomoci výkonných výborov jednotlivých krajov. Taktiež som upozornil na rozpis súťaží, bod 17 - pokuty, ktorý je neprimeraný a zmätočný. Vy osobne ste reagoval, že prípadné problémy sa budú riešiť individuálne podľa závažnosti priestupku.
Čadca hrá už 40. sezónu a ešte sa nám doteraz nestalo, aby sme sa odhlásili zo súťaže po rozohraní. Bohužiaľ, stalo sa nám to hneď teraz v úvodných zápasoch, kedy nám až štyria hráči oznámili, že z rôznych dôvodov túto súťaž nemôžu hrať.
Pán Javorík, keby sme chceli ovplyvniť súťaž a napísať výsledok, tak požiadame Vás osobne, lebo máte s tým ako ste sa aj sám vyjadril bohaté dlhoročné skúsenosti. Mohli sme mať dve a možno aj štyri remízy, ako ste to v družstve Radole, spolu s vtedajším predsedom ŠTK robili. Žiadali sme aj predsedu Zväzu o nápravu, avšak mnohým tento stav vyhovoval. Vy ste sa dal na cestu kriminalizovania klubov Čadce, Krupiny a B. Bystrice. Tieto kluby s dlhoročnou tradíciou si toto nezaslúžia a ja sa im za túto kriminalizáciu za seba i za Vás ospravedlňujem.
Pán Javorík, ja som ako organizačný pracovník oznámil Krupine a B. Bystrici nenastúpenie družstva. Zdôvodnil som nenastúpenie a ospravedlnil som sa, v prvý pracovný deň sme túto skutočnosť aj písomne zdôvodnili a odhlásili sa zo súťaže. Vy ste organizačný pracovník Kysuckého Nového Mesta. Dňa 26. 10. 2010 podľa rozpisu súťaže v 5. lige ste nepricestovali na majstrovský zápas do Čadce ani v čakacej dobe dvoch hodín. Toto nerozoberala žiadna komisia. A z KNM sa nám ani len neozvali. Taktiež na zápase 4. ligy v KNM dňa 15. 10. 2010 ste nemali zatemnenie (zadná stena zasklená), osvetlenie 200 - 300 luxov, ani počítadlá - rozhodcov. Vaši hráči mňa žiadali ako vedúceho družstva, aby som to napísal do zápisu, lebo oni v takýchto podmienakch hrávajú. Čo je horšie, Vy ako predseda toto ani nevyžadujete od iných klubov, ba naopak ste mi túto poznámku vytkol.
Pán Javorík, dal ste sa ako predseda touto kriminalizáciou na zlú cestu, odmietate reagovať na moju ponuku spolupráce pri odstraňovaní rôznych nedostatkov. Vzorová je spolupráca s oblastným predsedom Ing. Tomášom Kuckom, kde sa nám podľa vyjadrení viacerých klubov podarilo skvalitniť a skultúrniť stolný tenis, samozrejme okrem výnimok ako je napríklad Kysucké Nové Mesto.
Sme si vedomí, že podľa súboru predpisov je odstúpenie zo súťaže disciplinárny priestupok. Navrhli sme za to bezplatné usporiadanie majstrovstiev kraja jednotlivcov. Toto ste však neakceptoval. Namiesto toho zaťahujete do kriminalizácie klubov aj členov stolnotenisového hnutia a deti družstva KNM.
Náš kraj vďaka nepripravenosti hracích podmienok (zatemnenie, osvetlenie) a nevyškolením rozhodcov, prvý krát za posledných 10 rokov neorganizuje žiaden bodovací turnaj mládeže Slovenska. Je to aj vizitka predsedu kraja. Pán Javorík, zvážte svoje kroky, lebo tie vedú do pekla. Náš Žilinský kraj patrí medzi najúspešnejšie v rámci Slovenska. Dúfam a pevne verím, že to nebude minulosťou.

Ľudovít Valárik
Neplánoval som sa miešať do tohoto problému, ale predsa napíšem aj sám za seba. Kvôli tomu, že by som mohol byť zaujatý, keďže hrávam za klub Ceresit Čadca, nebudem obhajovať ani jednu stranu, navyše je to podľa mňa úplne zbytočné. Faktom je, že stretnutia v stolnom tenise sa dlhodobo píšu, písali sa a aj sa písať budú. Nespravíme s tým bohužiaľ nikto nič. V iných športoch, keď si napríklad zobereme futbal to funguje taktiež, akurát inou formou. Keďže aj do dedín chodí na zápasy okolo 100 divákov, zápasy sa odohrajú, no taktiež sú zmanipulované a dopredu dohodnuté výsledky. Jedno veľké divadlo. Čo s tým? Vy pán Javorík tvrdíte, že sa v minulej sezóne napísalo cca 25 percent zápasov. Ja si myslím, že jednotlivé družstvá hrať nedonútite, tým že budete posielať nejaké náhodné kontroly. Treba skôr zmeniť systém celej súťaže, aby o postupujúcich a vypadávajúcich sa rozhodlo až v posledných zápasoch. Napríklad nech sa zníži počet družstiev na 12, súťaž sa rozdelí po polovici na šesť podbne ako v extralige, odohrá sa ďalšie kolo a na záver sa na jednom mieste rozhodne medzi 4 družstvami o tom, kto vypadne vzájomnými zápasmi. Týmto dosiahnete to, že sa napíše len 10 percent zápasov a v súťaži bude navyše naozaj o čo hrať. Vytkol by som Vám ešte jednu vec. Píšete, že nie je až tak dôležité v akých podmienkach sa hrá a že zápas, ktorý ste odohrali s Čadcou bez zatemnenie sa hral o 18.00 h. Druhú ligu hrávate cez deň, bol som svedkom aj viacerých majstrovstiev kraja v tejto herni, práve Vás ako predsedu kraja by to malo hnevať, že nemáte poriadok vo svojom. Ďalej píšete o akejsi modernizácii stolného tenisu a že v krajskej súťaži ste sa dohodli, že počítadlá a rozhodcovia byť nemusia. Ja osobne by som bral toto ako samozrejmosť v stolnom tenise, počítadlo a rozhodca je podľa predpisov aspoň myslím povinnosťou a nie akýmsi novodobým výmyslom. Viem, že v nižších ligách to tak nefunguje, ale asi sa to dá, keď to dokážu v piatej a nižšej lige. Ja osobne vítam, že sa snažíte zamedziť písaniu zápasov, ale podľa môjho názoru to takto nedokážete. Skúste iniciovať návrh na zmenu systému súťaže, to sa určite vyplatí.
Ako predseda sa tak vyhnete zbytočnej práci, ktorá vedie nikde a budete sa môcť zaoberať tým hlavným, čo je podľa mňa mládežnícky stolný tenis. Žilinský kraj patril dlhodobo medzi veľmi silné, no postupom času to ide dole vodou. Vzorom by nám mohol byť práve Bratislavský kraj, kde dokonca dokážu usporiadať sústredenia so zaplatenými sparingpartnermi, usporiadať turnaje top 8 a podobne. Sústredenie na krajskej úrovni som naposledy zaregistroval asi pred troma rokmi, konalo sa pred MSR staršieho žiactva v Ružomberku, inicioval ho Ľudovít Valárik ako predseda klubu. Veľmi dobre si pamätám, že hráči KNM naň neprišli, takže zo sútredenia boli tréningy hráčov Čadce, mňa a domáceho Jána Kupčíka. To ale asi nezaujíma nikoho. My v Čadci sústredenia na úrovni kraju nepotrebujeme, ale radi by sme ich možno urobili, stolný tenis by sa možno zlepšil. Keď už sme boli pri tých ligách, dajme tomu druhú, z ktorej sa Čadca odhlásila. Akurát som si pozrel súpisky družstiev. Druhá liga a vekový primer v nej je asi 100 rokov, vtedy keď som tu súťaž hrával ja, tak tí hráči už mali 40. Je to tak, okrem Kysuce, Rabče a možno aj nás tam nevidím žiadnych mladých, ako to je možné? Skúste sa zamyslieť nad tým, že od roku napr. 2012 by každý tím mal povinnosť, aby zaň nastúpil hráč mladší ako 18 rokov. Asi je to ťažko zrealizovateľné, ale mohlo by to fungovať na základe nejakých výnimočných hosťovaní, ak by naoizaj nejaký tím nedokázal vychovať vlastného, ale to by asi nebolo až tak jednoduché. Ak sa nemýlim, fungovala tak aj druhá najvyššia liga v Rakúsku, skúsme to aj my.
Moja odpoveď neobhajuje môj klub, tá vec nech sa dorieši akokoľvek. Ja však budem rád, ak skúsite ísť ďalej touto cestou, pretože tá Vaša nevedie k ničomu. Písať sa proste bude naďalej, skúste to obmedziť a pokúsiť sa o rozvoj mladých hráčov a zlepšenie podmienok na hru pre tých, ktorí budú chcieť hrať. A ešte skúste vylepšiť mládež, tí čo už to hrajú 30 rokov už nebudú počúvať nikoho a nič.
Rado BlažekAutor: rado blazek {02/12/2010 19:35)


  Zdravím.
Konečne ste asi pochopili prečo je stolný tenis tam kde je.Nechápete a neviete sa zhodnúť ani na základných veciach.Nehovoriac o tom že každý je vzorom.Ale určite nie dobrým.Fungovanie tohoto zvazu nikdy nebude fungovať nakoľko je tu toľko ješitných ľudí že je to akurát na smiech.Pán Javorík nepoznáme sa tak dobre tak vás vynechám.Predstavte si že si k stolu sadnú ľudia ktorý niečo nejakým spôsobom uhrali v tomto regióne a majú vplyv na tento zväz.Skúsim menovať :Valárik,Bystričan,Valúch,Ševec,Buczacki,Kucko,Zabudol som meno Pána ktorý chodil do Čadce trénovať je žilinčan a myslím že mal niečo na starosti.Ospravedlnujem sa že som zabudol meno.Ešte pridám aj Blažeka nakolko sa venuje a chce sa venovať napredovaniu tohoto športu.Viete si predstviť že títo ľudia by sa na niečom dohodli?Isto nie.To hovorí za všetko.Nenávisť a Závisť je taká velká že to nikdy nemôže a ani nebude fungovať.K pánovi Valárikovi len tolko :Je to človek ktorý nikdy nepozeral na svoj osoh.A už vôbec nie finančný.Vždy sa snažil o dobro všetkých,vždy hovoril pravdu,vždy dodržal to čo sľúbil,ak aj niečo zamlčal to len preto že pri tom všetkom zabudol čo je predsa normálne.Predsa tiež už nieje najmladší.Vždy mal ľudský prístup deti ho milovali pán Kormanec mu vždy len závidel.Nikdy nepísal zápasy a už vôbec nie deťom a tobôž za fľašu.
Navyše pokiaľ mi je známe všetci možno len s malou výnimkou je veľký kamarát so všetkými funkcionármi na SSTZ.Pekný deň
S pozdrvom Poliaček Vlado
Autor: poliacekv {16/01/2011 13:49)

   
  PKSTZ Žilina-odpoveď pre Radoslava Blažeka

Dovoľujem si zareagovať na vyjadrenie Vášho názoru k mojej reakcii na list zaslaný od p. Valárika Ľudovíta. Úvodom listu zdôrazňujete, že zápasy v stolnom tenise sa písali a písať budú, že niečo podobné sa robí aj v iných odvetviach športu, spomínate napr. futbal a to tak, že zápas sa odohrá, ale s vopred dohodnutým výsledkom. Čo s tým, sa pýtate ? Nič, odvetvie tohto športu neriešíme, ale keď dosiahneme to, že zápasy odohrajú a výsledok dopadne ako dopadne, tak budeme spokojný a určite je to lepšie ako dohoda tohto výsledku bez jeho odohrania. Dovoľujem si poznamenať, že dohoda stretnutia je najzávažnejšie porušenie súbora predpisov v zmysle disciplinárneho poriadku a preto si myslím, že neriešenie tohto problému by malo za následok neopodstatnenie činnosti VV KSTZ Žilina. Kontrolami na vylosované zápasy určite tejto činnosti aspoň s časti zabránime a je to určite lepšie ako nerobiť nič. Navrhuje model pre 2. ligu, ktorý by vlastne mohol týmto dohodám zabrániť. Dovoľujem si Vás odkázať na spravodaj č.2/2010 VV KSTZ Žilina, ktorý na základe konferencie uvádza okrem iného aj to, že počet účastníkov 2.ligy bude znížený na 12 oddielov postupne, teda v roku 2012 tento počet dosiahne. Pri dosiahnutí uvedeného počtu sme sa zaoberali aj myšlienkami na skvalitnenie 2 ligy, ktoré uvádzate konkrétne v liste aj Vy. V neposlednom rade neodohratie stretnutia a to tak, že výsledok sa napíše nie je dobrým príkladom pre mládež, ktorej sa VV chce venovať a preto chce dosiahnuť obmedzenie tejto nekalej činnosti. Ako sa taký mladý hráč asi cíti, keď mu napr. predseda oddielu oznámi, že na zápas nevycestuje a on si následne pozrie na internetovej stránke www.pinec.info, že prehral, resp. vyhral s niekým, s kým ani nehral. Podľa Vás nie je toto riešenie, ktoré v neposlednom rade má vplyv na výchovu a podporu rastu mládeže. Podľa mňa a ostatných členov nielen VV, ale aj stolnotenisového hnutia určite áno. Narážate v liste na akúsi nami modernizáciu v stolnom tenise, pričom neschvaľujeme počítadlá a rozhodcov. Nie je to pravda, pretože Vám doporučujem , keď už tieto informácie nemáte prostredníctvom svojho predsedu, tak si pozorne prečítajte spravodaj č.2/2010, resp. navštívte internetovú stránku www.kstzza.webnode.sk, kde sú zverejňované všetky dokumenty v súvislosti s krajskými súťažami. V tomto spravodaji sa dočítate, že počítadla budú zavedené ako povinné minimálne pre 2.ligu a rozhodcov budú musieť mať oddiely 2,3 a.4 ligy od súťažného ročníka 2011/2012. Toto pravidlo sme nezaviedli od tohto súťažného ročníka najmä na základe žiadosti ostatných oddielov, ktorý prisľubili, že sa vyškolia počas tejto sezóny, čím sme nechceli tvrdo voči ním vystúpiť, keď o to slušne požiadali, pretože v zmysle súbora predpisov sú týto rozhodcovia povinný.Ďalej uvádzate, že žilinský stolnotenisový kraj je považovaný za silný, resp. má dobré meno. K tomu Vám poviem len toľko, že to asi nebude pravda, pretože podľa nemenovaných funkcionárov SSTZ tieto súsenosti také nemali, netvrdili že boli výslovne zlé, ale určite nie najlepšie. Sústredenie na krajskej úrovni je pre mňa novinka, obhajujete p. Valárika, ktorý toto sústredenia naposledy inicioval pred 3 rokmi. Namiesto toho, že VV sa má hlavne zaoberať hľadaním cesty na podporu mládeže, či už finančne, materiálne a pod. musí sa zaoberať riešením problémov oddielov, ktoré si proste nevedia priznať chybu, ale namiesto toho nás osočujú a chcú riešiť problémy, ktoré sú tým hlavným tŕňom v stolnom tenise. Pokuta, ktorá bola udelená oddielu Ceresit Čadca bola v zmysle nie len rozpisu súťaže, ale aj disciplinárneho poriadku. Jej výšku schválil sám p. Valárik o čom svedčí aj zápis s konferencie. Táto pokuta je možno na prvý pohľad vysoká, ale pri jednoduchej matematike ani nie. VV KSTZ Žilina navrhol splátkový kalendár , t.j. 3 x 100,-EUR ( zarátaný aj poplatok za odvolanie vo výške 20,-EUR, ktoré menovaní nezaplatil, ale napriek tomu sme odvolacie konanie zvolali ). Z tejto čiastky sme nedávno oznámili p. Valárikovi, že polovica mu bude vrátená na podporu mládeže v oddiely Ceresit Čadca a keď do toho zarátam poplatok 40,-EUR, ktoré sme mu mohli dať uhradiť za odvolacie konanie, tak sa pýtam, aká je vlastne reálna výška pokuty ??? V neposlednom rade sme nazačali disciplinárne konanie za odhlásenie zo súťaže, ktoré v zmysle disciplinárneho poriadku sa trestá finančne, na čom som mohol mať osobný záujem už len kôli tomu, že oddiel KNM vlastne vynaložil zbytočné náklady na vycestovanie do Čadce, pretože tento zápas sa nám anuloval. Pripomínam, že dôvody, ktoré boli uvedené nie sú pravdivé, pretože na súpiske 2.ligy mal oddiel cca. 14 hráčov a zo základu tejto 2 ligy už chcel p. Valárik potvrdiť nové súpisky. Spomínate zatemnenie miestnosti, konkrétne v KNM. Buďme trochu realistický a sebakritický, ale ak sa dobre pamätám pri spomínanom odohrávaní majstrovského stretnutia 2.ligy medzi Čadcou a KNM nebola teplota v požadovanej miestnosti určite 15 stupňov, bol tam chlad a Vy ste tam trénovali, takže to najlepšie viete. Neobraciame sa chrbtom na riešenie problému s kvalitou hracích podmienok, ale tu treba byť troch opatrný, pretože to súvisí s ekonomickými problémamy, s ktorými sa jednotlivé oddiely stretávajú. Ďalej uvádzate napr. zamyslieť sa nad tým, ako je to v susednom Rakúsku, že musia mať oddiely minimálne jedného hráča mladšieho ako 18 rokov. Netvrdím, že je to zlé riešenie, ale ako spomínate asi nezrealizovateľné aj keby sme zaviedli podľa mňa mimoriadne hosťovanie, pretože tých hráčov je málo a tý ktorý sú, tak hrávajú vo svojich oddieloch. Tento problém budeme pravdepodobne riešiť tak, ako to doporučuje súbor predpisov a to tým, že oddielom, ktoré nepracujú s mládežou, bude daný väčší poplatok za súťaž. Tieto finančné prostriedky budú následne použite pre oddiely, ktoré s touto mládežou spolupracujú. Páči sa mi Vaša posledná veta, že tý čo hrajú 30 rokov nebudú počúvať nikoho a nič a to na úkor ostatných a najmä pravidiel stolného tenisu. Nevravím, že sa to týka všetkých hráčov, ale jedného funkcionára a hráča s oddielu Ceresit Čadca určite. Teším sa na Vaše prípadne ďalšie rekcie, nevylučujem prípadne sa osobne o problémoch nie len v oddiely Čadca, ale všeobecne v stolnom tenise osobne porozprávať.

S pozdravom
Ľuboslav Javorík
v.r.

Autor: žilina {03/12/2010 10:43)

 
  Nemám k listu pána Valárika čo dodať. Môže písať čo chce....stanovy a pravidlá sú jasné a ostatné je trepanie do vetra! Je smutné, že člen výkonného výboru sa uchyľuje k takýmto praktikám. Ale všetci čo poznáme pána Valárika- vieme o ňom svoje hlavne.................. Vieme,prečo je neobľúbený vo svojom klube v Žilinskom kraji až po zväz. Verím, že konečne vyjadríte aj ostatní názor na pána Valárika, aby pochopil že chyba je v ňom a nie v nás!!!!!!!!!! Vážim si prácu Ľuba Javoríka za to, že konečne sa snaži principiálne a hlavne morálne pozdvihnúť stolný tenis v Žilinskom kraji. Ľubo, držím Ti palce!
Autor: Igor Ševec {05/12/2010 09:13)

   
  Reagovať budem aj ja. V prvom rade si dovolím povedať, že akékoľvek súbory predpisov sú niekedy menej, ako zdravý úsudok. Do našej pokuty sa naďalej miešať nechcem, to je vec medzi Vami a pánom Valárikom. Hovoríte, že malý chlapec si pozrie na internete výsledok, napriek tomu že nehral. Vďaka našim skvelým súborom predpisov sme sa dočkali aj toho, že mladí hráči z Čadce cestovali na zápas, no zabudli si súpisku. Napriek tomu, že ich všetci poznali, na zápas nemohli nastúpiť, asi tak fungujú predpisy aj v regionálnych súťažiach. Ďalej ja osobne pokladám stolík a počítadlo pri stole za samozrejmosť, kebyže je to aj v nižších súťažiach, tak by to bol isto posun vpred. Áno, v našej hale je pravidelne zima. My sami to už nemôžeme vydržať, snažíme sa to odstrániť. Treba popracovať aj v hale KNM, aby do Nového roka bola zatemnená, dúfam, že sa Vám to podarí, garantujem, že sa Vám bude lepšie hrať. To čo chcem celý čas povedať je, že takýmto spôsobom písaniu zápasov nedokážete zabrániť. Tvrdíte, že je lepšie, keď sa zápas odohrá? Nie, to je ešte horšie, či sa Vám zdá prospešné, keď poviete tým mladým o ktorých hovoríte, aby zápas naschvál prehrali? To sa stane a je to tak proste, nijak to Vy nedokážete ovplyvniť, môžete mi veriť. Bohužiaľ, niektoré tímy majú ambície postúpiť, niektoré len zahrať si s partiou a niektoré držať isté ligy pre mladých hráčov. Počul som už množstvo názorov, že my nechceme postúpiť, lebo tretia liga sa hrá cez víkend. Ten klub ak je aj silný, posledných osem kôl si dovolí predať za fľašku alkoholu. Preto tvrdím, že takto sa nepohnete nikde. Od novej sezóny treba zmeniť systém súťaže, kľudne mi napíšte koľko družstiev bude hrať v ďalšej sezóne a do zajtra Vám navrhnem systém, kde bude písanie zápasov oveľa zredukované. Ak sa rozhodnete, že už nechcete písať na fórum, môj mail isto nájdete v doručenej pošte.
Autor: rado blazek {03/12/2010 11:14)

   
 
  Zdravim,
nechcem sa nijako pliest do tejto diskuie, nijako mi to neprinalezi. Prosil ma ale Rdao blazek, ze omylom pridal reakciu tak, ze ju pripojil k povodnemu prispevku Ludvika Valarika, aby som to dal na pravu mieru. Takze tu je prispevok Rada Blazeka:

Neplánoval som sa miešať do tohoto problému, ale predsa napíšem aj sám za seba. Kvôli tomu, že by som mohol byť zaujatý, keďže hrávam za klub Ceresit Čadca, nebudem obhajovať ani jednu stranu, navyše je to podľa mňa úplne zbytočné. Faktom je, že stretnutia v stolnom tenise sa dlhodobo píšu, písali sa a aj sa písať budú. Nespravíme s tým bohužiaľ nikto nič. V iných športoch, keď si napríklad zobereme futbal to funguje taktiež, akurát inou formou. Keďže aj do dedín chodí na zápasy okolo 100 divákov, zápasy sa odohrajú, no taktiež sú zmanipulované a dopredu dohodnuté výsledky. Jedno veľké divadlo. Čo s tým? Vy pán Javorík tvrdíte, že sa v minulej sezóne napísalo cca 25 percent zápasov. Ja si myslím, že jednotlivé družstvá hrať nedonútite, tým že budete posielať nejaké náhodné kontroly. Treba skôr zmeniť systém celej súťaže, aby o postupujúcich a vypadávajúcich sa rozhodlo až v posledných zápasoch. Napríklad nech sa zníži počet družstiev na 12, súťaž sa rozdelí po polovici na šesť podbne ako v extralige, odohrá sa ďalšie kolo a na záver sa na jednom mieste rozhodne medzi 4 družstvami o tom, kto vypadne vzájomnými zápasmi. Týmto dosiahnete to, že sa napíše len 10 percent zápasov a v súťaži bude navyše naozaj o čo hrať. Vytkol by som Vám ešte jednu vec. Píšete, že nie je až tak dôležité v akých podmienkach sa hrá a že zápas, ktorý ste odohrali s Čadcou bez zatemnenie sa hral o 18.00 h. Druhú ligu hrávate cez deň, bol som svedkom aj viacerých majstrovstiev kraja v tejto herni, práve Vás ako predsedu kraja by to malo hnevať, že nemáte poriadok vo svojom. Ďalej píšete o akejsi modernizácii stolného tenisu a že v krajskej súťaži ste sa dohodli, že počítadlá a rozhodcovia byť nemusia. Ja osobne by som bral toto ako samozrejmosť v stolnom tenise, počítadlo a rozhodca je podľa predpisov aspoň myslím povinnosťou a nie akýmsi novodobým výmyslom. Viem, že v nižších ligách to tak nefunguje, ale asi sa to dá, keď to dokážu v piatej a nižšej lige. Ja osobne vítam, že sa snažíte zamedziť písaniu zápasov, ale podľa môjho názoru to takto nedokážete. Skúste iniciovať návrh na zmenu systému súťaže, to sa určite vyplatí.
Ako predseda sa tak vyhnete zbytočnej práci, ktorá vedie nikde a budete sa môcť zaoberať tým hlavným, čo je podľa mňa mládežnícky stolný tenis. Žilinský kraj patril dlhodobo medzi veľmi silné, no postupom času to ide dole vodou. Vzorom by nám mohol byť práve Bratislavský kraj, kde dokonca dokážu usporiadať sústredenia so zaplatenými sparingpartnermi, usporiadať turnaje top 8 a podobne. Sústredenie na krajskej úrovni som naposledy zaregistroval asi pred troma rokmi, konalo sa pred MSR staršieho žiactva v Ružomberku, inicioval ho Ľudovít Valárik ako predseda klubu. Veľmi dobre si pamätám, že hráči KNM naň neprišli, takže zo sútredenia boli tréningy hráčov Čadce, mňa a domáceho Jána Kupčíka. To ale asi nezaujíma nikoho. My v Čadci sústredenia na úrovni kraju nepotrebujeme, ale radi by sme ich možno urobili, stolný tenis by sa možno zlepšil. Keď už sme boli pri tých ligách, dajme tomu druhú, z ktorej sa Čadca odhlásila. Akurát som si pozrel súpisky družstiev. Druhá liga a vekový primer v nej je asi 100 rokov, vtedy keď som tu súťaž hrával ja, tak tí hráči už mali 40. Je to tak, okrem Kysuce, Rabče a možno aj nás tam nevidím žiadnych mladých, ako to je možné? Skúste sa zamyslieť nad tým, že od roku napr. 2012 by každý tím mal povinnosť, aby zaň nastúpil hráč mladší ako 18 rokov. Asi je to ťažko zrealizovateľné, ale mohlo by to fungovať na základe nejakých výnimočných hosťovaní, ak by naoizaj nejaký tím nedokázal vychovať vlastného, ale to by asi nebolo až tak jednoduché. Ak sa nemýlim, fungovala tak aj druhá najvyššia liga v Rakúsku, skúsme to aj my.
Moja odpoveď neobhajuje môj klub, tá vec nech sa dorieši akokoľvek. Ja však budem rád, ak skúsite ísť ďalej touto cestou, pretože tá Vaša nevedie k ničomu. Písať sa proste bude naďalej, skúste to obmedziť a pokúsiť sa o rozvoj mladých hráčov a zlepšenie podmienok na hru pre tých, ktorí budú chcieť hrať. A ešte skúste vylepšiť mládež, tí čo už to hrajú 30 rokov už nebudú počúvať nikoho a nič.
Rado Blažek
Autor: alexy {03/12/2010 01:39)

   
  Ľuboslav Javorík, predseda KSTZ Žilina

Ľudovít Valárik
Kollárová 2455/22
022 01 Čadca

VEC : Odpoveď na otvorený list p. Valárika Ľudovíta

Na základe Vášho listu zo dňa 26.11.2010 reagujem nasledovne :
Funkciu predsedu Krajského stolnotenisového zväzu vykonávam síce iba od 1.9.2010, ale aktívne som sa zapájal do riešenie problémov v krajskom stolnotenisovom zväze počas súťažného ročníka 2009/2010 a v neposlednom rade sa stolnému tenisu venujem cca. 25 rokov. Váš list je plný klamstiev a nepravdy, ktoré osočujú moju osobu a vzhľadom na to, že ste to zverejnili na internetovej stránke, zvažujem právne kroky voči Vašej osobe za ohováranie podľa § 373 Trestného zákona č.300/2005 Z.z. Konkrétne rekcie na časti Vášho listu : Na konferencii, ktorá sa konala dňa 1.9.2010 v Kysuckom Novom Meste sa zúčastnili zástupcovia krajských súťaží v stolnom tenise, vrátane Vás, ako zástupcu oddielu Ceresit Čadca. Predmetom spomínanej konferencie bolo najmä schvaľovanie rozpisu pre súťažný ročník 2010/2011, tak ako je to uvedené aj v článku 4.3.7.2. súťažného poriadku . Uvedený rozpis bol odoslaný s predstihom jednotlivým oddielom, ktorý boli upozornený na zmeny oproti súťažnému ročníku 2009/2010 s požiadavkou, aby sa na tieto zmeny vyjadrili ešte pred stanoveným termínom konferencie. Podotýkam, že z Vašej strany neboli navrhnuté žiadne pripomienky, ani doplnenie. V liste uvádzate, že ste na konferencii upozornili na návrhy ( neuvádzate aké ), banskobystrického kraja k spoločnej 2.lige. Z uvedenej konferencie sa spracoval zápis, v ktorom o tejto skutočnosti nie je zmienka. Takže to čo uvádzate, nie je pravda. Ďalšou nepravdou, ktorú môžu potvrdiť účastníci konferencie, resp. samotný zápis z hlasovania jednotlivých bodov rozpisu, je to, že ste sa nijakým spôsobom nevyjadrovali konkrétne k bodu 17 rozpisu, ako uvádzate. Ďalej vo Vašom liste uvádzate, že ste sa z určitých dôvodov museli odhlásiť zo súťaže 2.ligy. K tomu môžem uviesť len to, že sme to ako VV KSTZ Žilina zobrali na vedomie, urobili sme potrebné kroky na ďalší priebeh 2.ligy a v tomto jedinom prípade sme vlastne porušili článok 4.3.7.11.1. súťažného poriadku , nakoľko sme klub disciplinárne nepotrestali. Vzhľadom na priebeh súťažného ročníka 2009/2010, ktorý bol sprevádzaný najmä dohodou stretnutí, podľa neoficiálnych štatistík sa nehralo cca. 25 % zápasov napr. 2.ligy, VV KSTZ Žilina sa rozhodol tento problém riešiť zverejnením výšky pokút za dohodu stretnutia, ktorá je v zmysle článku 5.2.2. považovaná ako závažný prípad porušenia súťažného poriadku. Podotýkam, že nakoľko je tento spôsob porušenia uvedený v súbore predpisov, konkrétne v disciplinárnom poriadku, nemuseli sme to ani na konferencii schvaľovať v bode 17, za ktorý ste vlastne hlasovali aj Vy , ale chceli sme jednotlivé oddiely na túto skutočnosť upozorniť a tým vlastne predísť k možným dohodám stretnutí. Je obdivuhodné, ako viete prekrútiť skutočnosť, že keby ste sa mali dohodnúť na výsledku, že oslovíte mňa, pretože som uviedol na konferencii, že mám s tým dlhoročné skúsenosti. Pri diskusii k schvaľovaniu pokút som sa vyjadril, že tento problém, ktorý riešime, resp. chceme obmedziť, sa dotýkal určite každého z nás , ktorý boli na konferencii, čím som samozrejme chcel povedať, že som sa s tým stretol aj ja. Bolo tým naznačené a asi nie všetkými pochopené, že nie som jediný, ktorý sa s tým nestretol. Ďalej uvádzate, že som pravdepodobne s bývalým predsedom ŠTK ,za môjho pôsobenia v oddiely Radoľa dohodoval zápasy. Ide z Vašej strany o neskutočné klamstvo, ktoré uráža nie len moju osobu, ale aj oddiel Radoľa. To, čo uvádzate v liste ako z mojej strany kriminalizovanie klubov Čadca, Krupiny a Banská Bystrica už nemá nič spoločné so stolným tenisom a ľudskou dôstojnosťou , ale ako som spomínal pravdepodobne to budem riešiť právnymi krokmi a tým sa k tomu ďalej nevyjadrujem. Jednou vetou predsa len spomeniem, že na základe disciplinárneho konania, ktorý nadobudol presvedčenie o dohode stretnutia medzi vyššie uvedenými klubmi , sme tieto oddiely potrestali v zmysle disciplinárneho poriadku a bola im udelená pokuta vo výške, ktorá bola Vami samotným schválená!!! ( na konferencii nikto nehlasoval proti, ani sa nezdržal hlasovania ). Banskej Bystrici a Krupine bola dokonca pokuta znížená a Vám sme v odvolacom konaní dokonca navrhli vrátenie časti pokuty na podporu mládeže a keď zarátam nezaplatenie úhrady nákladov na disciplinárne konanie v zmysle článku 5.13.2. disciplinárneho poriadku vo výške 40,-EUR , neuloženie disciplinárneho trestu za odhlásenie so súťaže, tak výška finančného trestu nie je ani z ďaleka taká vysoká, ako sa Vám zdá. Ďalej uvádzate, že ste oznámili ako organizačný pracovník Krupine a B.Bystrice nenastúpenie Vášho družstva na majstrovské stretnutia a túto skutočnosť ste oznámili písomne VV KSTZ. Nezapriete skutočnú pravdu týmto tvrdením nikomu, pretože dobre viete, že toto Vaše oznámenie prišlo mimochodom až po mojom zistení, že ste sa dohodli na výsledkoch s Krupinou a Banskou Bystricou, ktorú ste aj nepriamo uviedli vo Vašom liste o odhlásení so súťaže. Ak sa dobre pamätám o tejto skutočnosti ste ihneď telefonicky informovali v deň odohrania stretnutí aj riadiaceho súťaže, ale opakujem, bolo to až vtedy, keď sa Vaše neodohranie zistilo a boli ste na to upozornení od zástupcov oddielu Krupina. Nedá mi zareagovať na Vaše tvrdenie, že náš oddiel nepricestoval na majstrovské stretnutie 5.ligy do Čadce konaného dňa 26.10.2010. Chyba bola administratívna a Vy to dobre viete. Súťaž bola vylosovaná, Vy ste požiadali po vylosovaní o zmenu hracích dní, ktorú sme mi mimochodom nezachytili, pretože nám to nebolo oznámené a vzniklo nedorozumenie. O to smutnejšie je Vaše tvrdenie, že na zápase 4.ligy medzi KNM a Čadcou ste uviedli, že nebola zatemnená miestnosť ( stretnutie sa hralo o 18.00 hod.?), nebolo správne osvetlenie, počítadlá a pod. Toto ste všetko uviedli do zápisu, môžem tomu rozumieť tak, že toto sú oveľa dôležitejšie problémy , ktoré treba riešiť pre modernizáciu stolného tenisu ako, keď sa oddiely dohodnú na neodohratí a napísaní výsledku. Neviem to ani popísať, ako si môžete dovoliť napísať, že ja som Vám to vytkol v zápise, keď to nie je pravda, muselo by to tam predsa byť uvedené. Tu chcem poznamenať, že podľa mňa je to absolútne nemorálne a nešportové, keď sa zmieňujete o niečom v zápise s vedomím, že na ďalší deň, t.j. 16.10.2010 nevycestujete na majstrovské stretnutia 2.ligy. Samozrejme, je dôležité mať kvalitné podmienky na odohratie stretnutia v stolnom tenise, čo Vám dávam jediné za pravdu, ale to len s časti, nakoľko ste na konferencii nezaregistrovali, ako mnoho ďalších vecí, že počítadlá neboli schválené ako povinné pre krajské súťaže. To čo uvádzate v ďalšej časti listu a napádate ma a tým ohovárate a osočujete moju osobu, budem riešiť iným, kultúrnejším spôsobom. V neposlednom rade som očakával hlavne z Vašej strany, ako člena VV SSTZ, podporu a pomoc pri riešení problémov v stolnom tenise, kde nepochybne patrí jednoznačne ovplyvňovanie výsledkov. Naopak, stretol som sa s nepochopením, aroganciou a egoizmom, ktorý je podľa mňa tou cestou do pekla o ktorej ste sa zmienili. Ja ako predseda KSTZ a členovia VV sa budeme jednoznačne snažiť o očistenie nešportových praktík jednotlivých klubov, ktoré keď sa im na to príde, miesto toho, aby to chlapsky priznali a niesli následky sa schyľujú k ohováraniu a osočovaniu ako mojej osoby a ostatných členov VV, ktorý to vykonávajú na úkor voľného času a rodiny. Tešil som sa najmä na spoluprácu s oddielmi, ktorý pracujú s mládežou a namiesto toho musím , resp. musíme riešiť problémy s oddielmi, ktoré si nevedia jednoducho priznať chybu a hľadajú problémy tam, kde nie sú. Nie je vizitkou predsedu kraja, že sa za posledných 10 rokov po prvý krát neorganizuje žiaden bodovací turnaj mládeže na Slovensku, ale najmä Vás, ktorý ste členom VV na SSTZ a o uvedenom probléme ste sa zmienili až vtedy, keď bolo neskoro a pýtam sa, čo ste urobili pre to, aby sa tomu predišlo, nemám vedomosť o riešení tohto problému s Vami ešte pred tým, ako padlo rozhodnutie o miestach bodovacích turnajov so SSTZ. Odpoveď na Váš list nepovažujem z mojej strany za dostačujúcu a nevylučujem možnosť vzhľadom na uverejnenie tohto listu na spomínanej internetovej adrese SSTZ, v časti info-odkazy-stolnotenisové kluby-pezinok-diskusné fórum za ukončenú, nakoľko ste ma podľa môjho názoru ohovárali, ale to necháme na riešenie iných.

Ľuboslav Javorík
Predseda KSTZ Žilina

Autor: žilina {01/12/2010 23:53)

 
  Z odpovedí na otvorený list som vyčítal okrem opätovného kriminalizovania a vyhrážania sa, že ste nepochopil takmer nič. Veď 70 percent hracích miestností je nespôsobilých pre majstrovské súťaže v stolnom tenise. Výnimku môžu dostať kluby na malé odchýlky v rozmeroch, ale nie na zatemnenie, osvetlenie, podlahu, teplotu, čistotu, farbu stien a podobne. Taktiež vybavenie herní by malo byť v poriadku, stoly, sieťky, počítadlá, stolíky, stoličky, schválené loptičky - Viď pravidlá stolného tenisu. V tomto všetkom spočíva kultúra stolného tenisu. Toto je jedna z hlavných úloh predsedov zväzu. Taktiež ste nepochopili úskalia dlhodobých dvojkolových súťaží družstiev. Všetko hádžete do jedného vreca. Je predsa rozdiel, keď sa družstvo na začiatku súťaže rozpadne a odhlási (CA), alebo v 5. kole bez oznámenia družstvo nepríde na zápas (KNM). V dlhodobej súťaži má ŠTK, predseda a výbor dve možnosti - buď toleruje jednotlivé vzťahy družstiev alebo zmení po dohode s jednotlivými klubmi systém súťaží - viď superliga, extraliga, extraliga dorast, alebo naše krajské súťaže mládeže. Stáva sa aj tu, napríklad v extraliga družstiev dorastencov v nadstavbe o majstra Slovenska prvých štyroch družstiev, že sa Rača nedostavila a nikto z toho nerobil drámu. Pán Javorík, Čadca má prioritu práce s mládežou, aj súťaže družstiev mužov pripravujeme pre výchovu do reprezentácii Slovenska. Mesto Čadca nám zatiaľ bezplatne poskytuje hracie priestory a financie na extraligu. Ostatné si zabezpečujeme s hráčmi a rodičmi sami. Je nám ľúto, že nám hráči 2. ligy odstúpenie zo súťaže oznámili po rozohraní, nemuseli sme platiť vklad 25 eur a predajom súťaže mať finančné prostriedky napríklad na školenie rozhodcov. Pán Javorík, na školenie rozhodcov v Žiline ste za kraj a oblasť prispeli 9 eur na rozhodcu. V Čadci sme zabezpečili školenie 17 rozhodcov bez príspevku. V tomto roku sme uhradili registráciu za 20 členov. Po súčte je to pre kraj a oblasť úspora 318 eur. Okrem toho, Čadca každoročne organizovala krajské a celoslovenské súťaže jednotlivcov a družstiev. Pán Javorík, my sme boli nútení odhlásiť 2. ligu mužov, vy nám chcete zastaviť činnosť 4. ligy a troch mládežníckych družstiev. Jedná sa o 15 mladých hráčov. Ak sa tak rozhodnete, bude nám to ľúto, ale bolo aj horšie.
Ľudovít Valárik
Autor: rado blazek {07/12/2010 23:53)