Eurominichamps - pre koho a o čom tento turnaj je ? - 30.8.2010 03,30Pridať reakciu
Vrátil som sa so Starsbourgu a celú dlhú cestu 11 hodín za volantom som rozmýšľal, ako sa môže stať to, čo sa stalo v Strasbourgu Slovákom. Poďme po poriadku.

Skončil prvý deň a kvalifikačné súboje v prvej polovici druhého dňa, do hlavnej súťaže sa kvalifikovali traja naši hráči, z čoho sme sa všetci tešili. Ostaných čakala na druhý deň útecha, ktorá tiež nebýva na tomto turnaji slabá. Na konci druhého dňa bolo jasné, kto zostal v hre:

Andrej Kaššay ako náš najúspešnejsí hráč sa prebojoval do 16 - ky. Už toto sme považovali za úspech a v nedeľu mohol bojovať o 9. miesto. Dve dievčatá sa v 32-ke prepracovali do skupiny 17 -24 a v nedeľu ráno mohli zabojovať o 17. miesto. Z útechy okrem Jakuba Ševeca bohužial vypadli všetci už na konci druhého dňa, v sobotu. Ja som bol na turnaji súkromne, úplne na vlastné náklady, s rodinou a ako klubový tréner Adama Brata. Keďže na poslednú chvíľu vypadol z nominácie druhý repre tréner, ponúkol som svoju pomoc, aby 10 detí nebolo na pleciach jedného trénera, čo som aj urobil a pomohol som, kde ma tréner potreboval.

Toľko na úvod. Čo nasledovalo. V sobotu večer pred odchodom z haly som rozprával s trénerom, čo je potrebné v nedeľu. Tréner zhodnotil situáciu a konštatoval, že v hre sú len dve dievčatá, Andrej Kaššay a Jakub Ševec, pričom trénersky sú prítomní on ako repre tréner, pán Svat a pán Ševec, prípadne pán Čelko, čo na koučovanie 4 detí úplne stačí a dohodli sme sa, že ma nepotrebuje a ja som sa rozhodol, že pôjdem hneď ráno domov. Keďže deti mali od SSTZ zapožičané dresy, dohodli sme sa s trénerom, že si ich večer na hoteli u neho vyzdvihnem. Stalo sa. Večer som si prevzal dresy a po asi hodinovej debate o 23.30, ked sa prakticky nič nedalo robiť som sa dozvedel pre mňa šokujúcu a nepochopiteľnú informáciu:

Po večernej porade na hoteli sa rozhodlo, že všetci v nedeľu ráno o 7.30 odchádzajú domov okrem Pána Ševeca, ktorý ide s Jakubom do haly, v ktorej sa hrá útecha a Andreja Kaššaya, ktorý má bojovať v inej hale o čo najlepšie umiestnenie. To nie je všetko. Dievčatám, ktoré mali hrať o 17 - 24 miesto boli zápasy skrečované zo strany našich dospelých. Zostal som ako obarený a keď som sa spýtal prečo, vraj lebo sa dospelí ponáhľajú domov z rôznych dôvodov. Keďže zloženie v autách bolo také, aké bolo, nemohol zostať ani tréner. Pre neskorú hodinu sme sa s trénerom zhodli, že už nie je možné nič meniť. Ja som zmenil svoje rozhodnutie odísť domov a ráno som nastúpil do haly k Andrejovi ako kouč. Jeho otec a Andrej takisto sa dozvedel, že repre tréner, ktorý ho mal koučovať a koučoval ho značnú časť turnaja a teda najlepšie vedel, v akej hernej forme je, pri ňom v najdôležitejšej fáze turnaja nebude. Najdôležitejšej pre Andreja, ale aj pre Slovenskú výpravu !!!! Alebo nie ?

A tak namiesto neho som Andreja koučoval ja. Uhrali sme spolu 11. miesto - z troch zápasov dňa vyhral Andrej dva, ale myslím si, že keby za ohrádkou sedel Marcel, mohlo to byť lepšie. Určite mal počas turnaja Andreja napozeraného lepšie ako ja a takisto ho pozná zo zahraničného spoločného sústredenia. Okrem toho ho považujem za podstatne skúsenejšieho trénera ako seba.

Pýtam sa - ako je toto možné ? Ako môže odísť Slovenská reprezentácia (nominovaná oficiálne VV SSTZ a oficiálne prihlásená národným zväzom) z tak významného podujatia bez odohratia posledných, najdôležitejších zápasov ? Je pravda, že náklady si plne hradili rodičia. Práve preto. Stálo to nemalé peniaze, aby si naše nádeje zahrali s dobrými súpermi na najkvalitnejšom turnaji v sezóne v ich vekovej kategórii , na ktorý sme cestovali takmer 1000 km, strávili sme tam 4 dni a to sme nemali tých pár hodín na to, aby sme so cťou dohrali turnaj? Čo si z toho odnesú tie dve dievčatá, ktoré sa tešili z vyhratých zápasov v kvalifikácii a bojovali v každom zápase a napriek tomu z rohodnutia ich trénerov a rodičov šancu pokúsiť sa o najlepšie umiestnenie nedostali ? Čo si o Slovenskej reprezentácii pomysleli asi organizátori a zúčastnení, keď dve hráčky zo Slovenska nanastúpili do hlavnej súťaže ? Ja som sa v tej hale hanbil ako pes. Nie za seba, ale za Slovensko.

Na záver. Nechcem perzonifikovať, kto je zodpovedný, nebol som na tej porade, kde sa takto rozhodlo a preto nemám právo konkretizovať ani zvažovať závažnosť dôvodov, ktoré rozhodli, ako rozhodli. Hodnotím len výsledok rozhodnutia, ktoré podľa mňa nebolo zlé, ale katastrofálne zlé. A to nehovorím o tom, že hráči iných krajín, ktorí bojovali v záverečných zápasoch mali za sebou v hľadisku hlasitú podporu od svojich kamarátov, ktorí už nehrali ako aj od dospelých členov svojich národných výprav. Áno, náročky som napísal národných výprav, lebo Slovensko bolo asi jediné, ktoré tam nemalo národnú výpravu v pravom slova zmysle, ale len patriu individuálnych hráčov a ich rodičov, ktorým nezáležalo na obraze a výsledku Slovenska, ale v prvom rade len na sebe. A že tí najlepší mali ešte hrať a mali mať podporu ? Načo, keď ja (môj hráč) už nehrá ? Ak to takto vidia od nás tí najmenší, nečakajme, že to bude inak v junioroch........

Važení priatelia, čo s týmto chceme do budúcnosti robiť ? A to je otázka na rodičov, trénerov, ale aj na vedenie SSTZ. Ja na VV určite túto otázku položím...


Palo Alexy

P.S. Nech mi všetci dotknutí odpustia, ale musel som to napísať, neviem sa s tým zmieriť a štve ma to.
Autor: alexypavol {30/08/2010 08:36)


  Zdravím, elado,
takže po dlhej odmlke sme opäť na fóre. Ďakujem za príspevok. V mnohom máte pravdu, niektoré veci sú asi trochu inak, ako si myslíte, lebo nemáte dostatok informácií. Myslím teraz na ten nešťastný turnaj minikadetov v inom meste. Neviem, či všetci členovia VV hlasovali na základe e-mailovej výzvy, nakoľko to bolo v lete a niektorí členovia VV si jednoducho maily nečítajú, takže o tom, že sa hlasuje a o čom, možno ani dotyčný člen VV nevedeli. Ale to je iná pesnička. Ja viem pozitívne minimálne o 6 hlasoch proti, lebo som sa s tými ľuďmi osobne o tom rozprával. To je z 11 členného VV väčšina, takže hlasovanie ako také by som nespochybňoval. Druhá otázka je, či to bolo dobré, alebo zlé rozhodnutie, ale to je na dlhšiu debatu a asi nie na fórum.

Čo sa týka toho Euromini. Áno, je to podľa mňa najdôležitejší a najkvalitnejší turnaj minikadetov v európe, o čom svedčí aj to, že ITTF ako vrcholová stolnotenisová organizácia vysiela na tento turnaj svoj výber mladých nádejí. Je smutné, keď Slovensko niekto reprezentuje tak ako tento rok. Súhlasím aj s tým, že istý podiel viny má na tom samotný SSTZ. Mlieko je rozliate, plakať nad ním nepomôže. To, čo musíme urobiť, alebo sa o to s maximálnym úsilím pokúsiť je, aby sa to viac neopakovalo. Akú to bude mať dohru, v tejto chvíli neviem povedať, ale určite to nemôže zostať nepovšimnuté. Ja určite bude žiadať na VV riešenie.

O podchytení minikadetov ako nutnosti rozprávam kadiaľ chodím už dostatočne dlho. Miniúspechy sa síce veľmi pomaly, ale predsa len dostavujú. Prvý rok mali svojich repre trénerov. Nie všetko fungovalo síce ako malo, ale niekde začať treba. Dúfam, že do budúcej sezóny to vylepšíme. Snáď sa dožijeme konečne aj sľúbeného repre sústredenia (či sústredení) pre túto vekovú kategóriu. Áno, je tu diera, treba s tým niečo robiť. Ale neurobíme nič, ak nebudú na tieto veci vyčlenené peniaze. Mám predstavu, ako by sa dali finančne podchytiť mládežnícki reprezentanti vo všetkých vekových kategóriách. Lebo bez financií budeme zbytočne plakať, že reprezentácia ide ako partia jednotlivcov.

Otvára sa tu veľmi veľa otázok, ktoré treba riešiť a každá je na samostatnú debatu. Takže aby tento môj príspevok nebol ako článok do pravdy :-), tak končím.

Pekný deň.

P. Alexy
Autor: alexy {30/08/2010 12:32)

   
  Ahoj Pali,
ešte by som chcel predsa niečo dodať.Celý systém v stolnotenisovom športe je chorý. Je to pacient s rakovinou v štádiu metastáz. Všetci dookola to vedia, len on sám nie.Je potrebné hľadať a nájsť nových ľudí, nové pravidlá, nové ciele, nové vízie. Je potrebné žiť a nie prežívať. Myslím si, som presvedčený, že toto nie je žiadne klišé.Je to fakt. Inak môžeme permanentne očakávať podobné faux pas. A skončí to tak, ako vždy. Kruhy sa rozplynú vo vode.
Autor: vlado {30/08/2010 09:06)

   
  Pekný deň, p. Alexy.
So záujmom som si prečítal Váš príspevok a čo je najčudnejšie vôbec ma nešokoval, či neprekvapil. Úplne presne to zapadá do celkovo amatérskeho prístupu SSTZ k mládeži ako takej. Môj dojem aj po absolvovaní tohtoročných satelitov je ten, že nebyť pár nadšencov vrátane Vašej osoby, tak tu za chvíľu nemáme ani len celoslovenské bodovačky mládeže, viď zrušený turnaj najmladších žiakov, kedy vraj VV nechcel ani počuť o tom, že by sa tento turnaj hral v inom termíne v inom meste. Zaujímavé pre mňa bolo, že o tomto rozhodnutí VV nevedel ani len jeho člen, ktorého som sa na to pýtal. Ale však 4 turnaje deťom v roku stačia, načo by im bola častejšia konfrontácia s rovesníkmi, všakže.
Ak skutočne berieme minichamps ako top akciu v kategórii minikadetov (čo asi áno ak vychádzam z pravidiel rebríčkovej komisie), tak už len fakt, že tam naša výprava ide ako spolok turistov hovorí za všetko;-)
Neviem či si vedenie zväzu neuvedomuje, alebo nevidí, že za Baškou ostala v mládežníckej kategórii čierna diera, ale bez podchytenia práve minikadetov, tá diera bude definitívna. To čo s deje v procese prípravy mládeže u nás, je absolútne nekoncepčné, všetko je postavené na aktivite pár nadšencov, kde tu vyskočí nejaké dieťa ktoré je výsledkom práce rodiča, v lepšom prípade kvalifikovaného trénera.
A keď konečne aj nejaké nádejné deti máme, tak ešte aj ich repre hodíme na krk rodičovi či klubu - zisti si, zariaď si, doprav sa, odkaučuj si;-)
Super, že deti dostali aspoň repre dresy, už to je posun dopredu:-)
Ale to som trochu odbočil, pointou malo byť, že naše vystúpenie na minichamps krásne nastavilo obraz zväzu, keď v jeho nevšímavom postoji pokračovala časť výpravy svojím predčasným odchodom z turnaja. Pre mňa taktiež absolútne nepochopiteľným a dokonca si myslím, že hodným disciplinárnej dohry. Ak náš zväz neváha potrestať desaťročné dieťa za pochybenie dospelých, tak je asi aj načase potrestať dospelých za bezprecedentný predčasný odchod z repre akcie.
Ale na Vašom článku vidím aj jedno podstatné pozitívum, že Vás to štve. Je fajn, že to štve priamo člena VV, otázkou je či bude Váš hlas ojedinelý, alebo nájde aspoň akú takú odozvu aj v širšom merítku.
Inak samozrejme gratulujem deťom k výkonom a želám im, aby to na budúce bolo ešte o kusisko lepšie.

Autor: Elado {30/08/2010 08:41)

   
  Dodré ráno Palo,
je to len taká "flash" reakcia. Dobre sa vyspi, ukľudni, popremýšľaj a hlavne si nezabudni kryť chrbát. Som presvedčený, že si nenapísal všetko.Ale aj to málo dokazuje, že nie len systém, ale aj mnohí ľudia v ňom sú už jemne povedané opotrebovaní. A nie je to vždy len o peniazoch.
Autor: vlado {30/08/2010 08:00)