M SR juniorov - ohliadnutiePridať reakciu
Tak, máme to za sebou. Ďalšie majstrovstvá SR za nami, ďalšia sezóna sa blíži ku koncu. Niektorí hneď presedlajú na futbal a tenis, pre niektorých ešte ostáva pár turnajov a zopár sa môže tešiť na vrchol na majstrovstvách Európy.

Po mojom minulom príspevku som dostal pár pozitívnych reakcií, ďakujem. Povzbudilo ma to k ďalšiemu písaniu (takže možno si to nabudúce rozmyslíte s pozitívnymi reakciami :-) ). Trochu dlhšie mi tentokrát trvalo písanie, ale o to dlhší príspevok. Budem rád, ak sa pridáte s názormi viacerí, snáď sa z toho niečo zrodí.

Prvý dojem po skončení majstrovstiev – úroveň bola oproti minulému roku nižšia. Presadili sa viacmenej tí istí hráči ako v minulom roku, pričom vtedy sa museli prebiť cez od nich starších matadorov, ktorí medzitým juniorskú kategóriu ukončili. Traja zo štyroch semifinalistov tí istí. Ten štvrtý z minulého roka (Peťo Turček) skončil vo štvrťfinále. Okrem Kopiho nijaký nový vyzávateľ nepribudol (ale ten stál za to, k finále chýbalo len málo...).

Ďalší poznatok – menšia vyrovnanosť. Určite spojené nádoby s tým vyššie. V oboch kategóriach so dostali do semifinále štyria najvyššie nasadení. Pohral som sa so štatistikami – u dievčat sa to stalo naposledy v roku 2008, u chlapcov také nebolo, pokiaľ štatistiky na internete siahajú. Teraz v oboch kategóriach naraz. U chlapcov všetky štvrťfinále boli jednoznačné. Na porovnanie s minulým rokom – víťazi prehrali v štyroch zápasoch štvrťfinále spolu 2 sety, minulý rok to bolo 7. To isté v skupinách (iba Sašo mal dvakrát menšie problémy, ale inak jasná suverenita najvyššie nasadených – Ingo, Kopi aj Samo iba 1 prehratý set, Peťo Turček dokonca nula). Bez vyrovnanosti nebude zlepšovanie. Žiaden tlak na najlepších, navyše zo silného širokého stredu môže vždy niekto vyskočiť. Avšak, čo robiť preto, aby bol ten stred širší a zvyšovala sa kvalita ? Bez budovania širšej kvality to nejde, avšak to sa nedá začať v kategórii juniorov. Poznáte niekto nejakú iniciatívu, ktorá by toto podporovala ?

Najsilnejším momentom bolo pre mňa finále dvojhry chlapcov, prinajmenšom emotívne. Sašo opäť raz preukázal svoju obrovsky silnú zbraň – pozitívnu mentalitu a schopnosť využiť šancu, ktorú dostane. Dokonca dvakrát, v semi aj finále. Je obdivuhodné, ako dokáže po jasne prehratom sete prísť na ďalší s hlavou akoby sa nič nestalo. Keď sa nedarí, zahreší, povie, že nemá šancu a kým príde k stolu, zabudne na všetko. A ak dostane šancu, ide ju využiť. Na majstrovstvách Európy však tých šancí od najlepších hráčov dostanete minimálne a vtedy treba ukázať niečo viac, ako výmeny od ohrádok. Hoci, v momentoch, kedy hral útočnejšie a pri stole (koncovka štvrtého a piaty set finále), to malo fazónu.

Ingo mu tých šancí dal tentokrát veľmi veľa. S výnimkou piateho setu herne lepší, ale takto nervózneho som ho ešte nevidel. Zaujímavé, aká vie byť hlava nevyspytateľná – v semifinále bol on ten pokojnejší, hoci po posledných troch prehratých zápasoch so Samom, a vo finále úplne naopak (so Sašom mal poslednú výhru vo finále bodovačky). Víťazstvo mu ušlo medzi prsty. Ľútosť namieste, prepásť toľko šancí na titul. Treba sa poučit, avšak herne bol Ingo od začiatku turnaja najlepšie pripravený zo všetkých. Zaujímalo by ma s kým a ako v Lučenci trénuje, keď sa v tých skromných podmienkach stále dokáže posúvať. Inak, na všetkých bolo tentoraz vidieť, že bolo viac času na trénovanie ako pred poslednou bodovačkou.

Najkrajšie zápasy boli v semifinále. Mladší (Samo, Kopi) naháňali starších a neboli blízko k úspechu. Kopi tlačil na Saša a výmeny boli veľmi pekné. Kým ho držal pod tlakom a bol trpezlivý vo výmenách, bol lepší. V rozhodujúcom momente trochu stratil hlavu a nedotiahol veci. V závere sa už prejavila stará choroba – negativita, ktorá dokáže výrazne ovplyvniť jeho výkon. Hoci, počas celého turnaja po tejto stránke na mňa pôsobil veľmi dobre – len tak ďalej. Je úžasné, ako cieľavedome pracujete v NZ na odstraňovaní slabín. Pre mňa je Tomáš najpríjemnejším prekvapením sezóny, dokázal urobiť najväčší krok vpred a zmazať medzeru na najlepších.

Samo veľmi dobre zvládol štvrťfinále, ktoré mal najťažšie zo všetkých. Ukázal silnú hlavu a robil správne veci. Posledný mesiac-dva musel ukázať odolnosť a niektoré kritické momenty, ktoré musel zvládnuť, ho posúvajú. Tiež v zápase s Peťom pridal herné zlepšenie v činnostiach, ktoré sme v poslednej dobe trénovali. Toto nedokázal v semifinále s Ingom, tam to bol jeho starý herný štýl. Ale to sa dalo čakať, pod tlakom sa nové veci ťažšie realizujú. Navyše, v rozhodujúcom momente (2:2 a 9:9) ho dvakrát zradil najsilnejší úder – F topspin. Na posledných zápasoch a turnajoch však ukázal vysokú dávku sebadisciplíny, takže tiež výrazný posun. Palec hore.

Peťo Turček mal smolu, že z piateho miesta musel ísť v osmičke na jedného z prvej štvorky (navyše, disponovaného Samka). Dovtedy istý, prechádzal v pohode a zvládol aj challenge od Števa Peka, ktorý ho trochu ponaháňal. Určite si môže spytovať svedomie, kde stratil počas roka tých pár bodov, ktoré ho v rebríčku stáli štvrté miesto.
Z ďalších, ktorí ma zaujali:
David Jakubec – potvrdil svoje zlepšovanie počas roka, budúcu sezónu začne v rebríčku vysoko
mladíci Peko, Oráč, Zelinka, Reho – snahou (a v niektorých prípadoch už aj schopnosťou) presadiť sa medzi staršími; tentokrát najviac Dano Oráč prístupom a efektivitou svojej hry (a dobrou hrou nad stolom) a Kubo útočnou hrou (niekedy chýbalo trošku trpezlivosti)
Števo Peko s Táňou, ako zahanbili všetkých juniorov v mixe.

To je asi všetko. Celkovo všetko viac-menej podľa starého obrazu. Rovnako u dievčat. Tam potvrdila Kaja Furková tohtoročnú suverenitu, aj keď v zahraničí bude treba podstatne viac. Prekvapila ma Monika Haringová, ktorá vyťažila maximum (aj z dobrého koučovania). Táňa Kukuľková sa opäť presadila (a to hovorí za všetko). Takže príjemných momentov málo – pre mňa len výkon Táni a zápas Monika Uríková – Nika Púchovanová (škoda, že sa aj Nika nevie lepšie presadiť medzi kadetkami, hru na to má).

Na záver trochu sentimentu – vždy ma ku koncu majstrovstiev začne chytať zvláštna nostalgia. Niektorých hráčov aj rodičov už nebudeme tak často stretať, niektorých vôbec. Končí sa juniroská kategória a tým aj celý cirkus, ktorého súčasťou boli niekoľko rokov (a úsilie, ktoré tomu venovali). Pre mnohých to znamená (napriek tomu, že hrajú súťaže dospelých) prechod k amatérskemu prístupu – zahrám si (schválne nepíšem zatrénujem) raz-dva razy týždenne, odohrám majstrovský zápas (možno dostanem aj nejaké euro) a vybavené. Zákonite pokles výkonnosti aj pokles motivácie. Pohral som sa znova so štatistikami – od roku 2001 (P.Šereda) dodnes bolo 10 juniorských majstrov SR (bez Pepa, nazval by som to „post-Šeredovská éra“). Nerátajúc Wanga, dnes z nich pravidelne pod vedením trénera (alebo rodiča) trénujú traja (vrátane Saša). Spolu 38 medailistov v dvojhre chlapcov (z toho šiesti súčasní juniori) – z nich denne trénuje a má trénera asi osem (vrátane súčasných juniorov), zahraničné turnaje absolvujú 3-4 (bez juniorov). Spoločných tréningov najlepších postjuniorov = 0, ďalší riadený rozvoj pod dohľadom repre trénera žiadny. Akonáhle hráč prestáva byť juniorom, vytráca sa o neho akýkoľvek záujem (dovtedy bol ?). Teraz tento skok do čiernej diery čaká Saša a Inga (aj niektorých ďalších). Ako to zvládnu, bude zálažať len od rodičov (viď Kobes, Novota, Balážová), nikto im viac nepomôže. Ale kto bude hrať raz, keď skončia Pištej, Šereda, Bardoň a bude ich treba nahradiť ?

Pekný deň všetkým

Braňo KalužnýAutor: bkaluzny {11/05/2014 07:26)


  Ahoj, Braňo,
vďaka za tak kvalitnú analýzu a samozrejme mňa ako osobu potešilo, že si si vybral práve toto fórum pre jej zverejnenie. Dlhý, ale veľmi zaujímavý a užitočný príspevok. Dalo by sa tiež odpisovať na dlhšie, ale odo mňa takto písomne len zopár postrehov:

Nechcem sa vyjadrovať k hodnoteniu MSR, hráčov. Napísal si to veľmi presne, kvalifikovane a čokoľvek by som dodal by bolo navyše, alebo opakovaním tvojich slov.
Áno, máš pravdu, že zameranie len na juniorov nestačí a treba sa starať aj o druhú líniu. Ale aj o tých, ktorí juniorskú kategóriu končia, ako si správne podotkol. Prvé maličké kroky sa urobili a robia sa. Či už to je aspoň nábeh starostlivosti o mini a minimini kadetov v oblasti aspoň pár „repre“ sústredení, či zastrešenie ich turnajov na medzinárodnej úrovni kadetskými repre trénermi SSTZ. Bola v minulosti snaha zaviesť pre nich repre trénerov, žiaľ, bez väčšieho úspechu. Ďalšou snahou, ako zapojiť širšie pole hráčov do výkonnostného rastu je rozšírenie kadetskej kategórie hodnotených hráčov do podporovaných klubov na 32 hráčov. Toto by malo kluby motivovať, aby sa venovali výkonnostnému rastu svojich hráčov.

Pokiaľ ide o končiacich juniorov, prvé lastovičky sa objavili túto sezónu. Superliga - aj keď nejde o systematickú starostlivosť im dáva aspoň dlhodobú kvalitnú súťaž. Žiaľ, vážnosť, s akou sa u nás k tomuto pristupuje v realizačnej zložke nie je podľa mňa na potrebnej úrovni.... Druhý moment sú turnaje do 21 rokov, ktoré sme sa pokúsili zaviesť. Sám si videl, aká bola účasť na prvých dvoch, uvidíme aká bude na treťom. Ale napriek tomu si myslím, že by sme mali urobiť všetko preto, aby to budúcu sezónu pokračovalo. Smerovať by to celé mohlo k zriadeniu reprezentačného výberu do 21 rokov. Bude to ťažké, lebo to je vek, kedy mnohých čaká vstup do života alebo na VŠ a pod., ale treba podľa mňa podchytiť tých, ktorí sa chcú tomuto športu naďalej nie len v rovine ako si napísal. Podobne ako u kadetov, aj 21-ky sa zapojili do hodnotenia klubov v zmysle zriaďovania CTM atď. Tiež to je novinka a má to naštartovať systematický záujem o hráčov, končiacich juniorskú kategóriu. Takže myslím si, že aj keď nie práve prevratné veci, ale predsa len sa niečo v rámci možností ktoré máme, robí, aby sa stav zmenil. Zrejme to nepôjde zo dňa na deň, ale snaha zaviesť systémové opatrenia tu je, čas ukáže, či sú to správne kroky a najmä či ich realizácia bola a je dostatočne dôrazná....


Maj sa pekne.


PaloAutor: alexy {11/05/2014 10:10)

 
  Ahoj Palo,

teda ty si rychly. To mas nastavenu sms, ked pribudne novy prispevok :-) ?

Mas pravdu, urcite kroky boli urobene. Ich efektivita je vsak otazna. Osobne sa domnievam, ze problem je trochu inde.
Priklad - superliga pre hracov do 21 rokov. Dobra myslienka, aka je vsak realita :
- viac ako 50% zapasov odohrali juniori, ktori hraju (vacsinou) dostatocne silne sutaze a urcite maju velky pocet turnajov a zapasov
- co bude motivovat hraca, ktory raz za cas je pozvany na zapas superligy, bez toho aby medzitym niekto prejavil o neho zaujem ?
- trener hracovi do 21 rokov (post-juniorovi) nic nedal, lebo ma nastavene priority inde (to je realita, nie vycitka)
- hrac pride na zapas (podla jeho vnimania z neho nic nema, vzhladom na vyssie), odohra a odide. Trener sa nepodiela na jeho zvysovani vykonnosti (napr spatna vazba po zapase, spolupraca s klubovym trenerom na naplanovani cielov a treningoveho programu)
Kedze tieto mechanizmy nefunguju ani v juniorskom veku, nemozeme ocakavat, ze sami od seba budu nadseni a plne motivovani superligu hrat a kvoli nej pravidelne trenovat. Realita je skor taka, ze sa snazia najst co najlepsie miesto v kluboch vzhladom na svoju vykonnost a nejako si vykonnost udrzat, aby si trochu zarobili. Popri tom zacnu ine zaujmy (tiez aby si zarobili) - studium/praca, sparingovanie, trenovanie, tipovanie...
Pokial neexistuje system, ktory ich automaticky vtiahne do dalsieho rozvoja (a neexistoval predtym, takze pre hracov to je normalne), tak na sebe pracovat nebudu.
Tu vidim dva kriticke problemy :
- neexistujuca vizia systemu rozvoja vo VV (schvalne pisem VV, hoci viem, ze ty urcitu viziu mas)
- repre treneri neprinasaju ziadnu novu viziu, koncepciu ako zlepsit pracu (v tomto smere sa minimalne v kategorii juniorov nic nezmenilo - pocet repre sustredeni tento rok 0, diskusia so Samom o prioritach, co treba zlapsovat ziadna, spolocne hodnotenie turnajov, resp urciteho obdobia rovnako; o prehodnoteni prebiehajucej sezony pred jej finalnou fazou som uz pisal minule)
Ale aj v druhom bode ma prsty VV - nakolko ten by mal kvalitnejsiu pracu od trenerov pozadovat (kazdy z nich ma istu motivaciu, preco chce byt trenerom reprezentacie, tak by mal aj akceptovat urcite stanovene pravidla na to, ako ma praca trenera reprezentacie vyzerat)

Myslim si, ze v tomot momente by bolo skor treba pravdelny spolocny trening najlpesich pod vedenim trenera, ktory s nimi bude systematicky pracovat na ich zlepseni. Dva efekty zvysujuce motivaciu - uvidia zaujem o ich vykon a bude to zmena oproti rutine v klube (stale trening s tymi istymi hracmi).

Viem, ze mozeme diskutovat, ze nie je dostatok penazi, atd. Mnoho veci je vsak v ludoch a otazkou vole, zaujmu a niekedy odbornosti.

Pekny vecer

Brano
Autor: bkaluzny {11/05/2014 22:23)

 
  Ahoj, Braňo,
neviem, či má zmysel aby sme tu my dvaja obširne rozoberali veci, na ktoré máme v mnohom veľmi podobný, ak nie zhodný názor. Superliga - súhlasím, veď sám so ti napísal, če realizácia sa mi nepáči. Aj ostatné veci, prístup repre trénerov atď. Aj tým súhlasím, že nie všetko je o peniazoch atď. Takže v princípe máš pravdu. A vízie ? Neviem, či niekto o ne na Slovensku vôbec stojí. To nie je filozofická otázka, ale osobná skúsenosť.

Maj sa pekne.

Palo

Autor: alexy {13/05/2014 22:05)

   
  Ahoj Braňo,
zaujímavé čítaníčko, hoci sa v tých kruhoch nepohybujem .. ponúkam Ti na mojich stránkach samostanú rubriku, nechceš? :-) Alebo si zriaď svoj blogový občasník. Dozvedel som sa z Tvojich troch príspevkov o našom vrcholovom st. tenise ďaleko viac, než zo všetkých vydaní "Slovenského stolného tenisu" a zápisov VV SSTZ dohromady.

Miro Komorný
Autor: komak {13/05/2014 09:25)

 
  Ahoj Miro,

priznam sa, ze sloh nebola nikdy moja oblubena disciplina. asi sa mi teraz trochu zadarilo. A tema mi je velmi blizka - taky zvlastny sport, casto ide na hlavu. Nad blogom som kratko uvazoval (aj ked len kratko). Aj ked mojim cielom bolo skor nastartovat nejaku diskusiu a rozhybat tieto "pokojne" vody. To sa zatial moc nedari, neviem, kolko ludi este sleduje toto forum. Mozno zas nieco napisem po Slovak Junior Opene, ak bude cas a sila. Tvoju ponuku nechcem zatial potvrdzovat, to by ma prilis zavazovalo pisat, kedze aj ty by si do toho musel vlozit urcitu robotu... Jedine, ze by si chcel vytvorit priestor pre vsetkych na blogy, ale neviem, kolko spisovatelov by sa naslo.

Pekny den vsetkym

Brano
Autor: bkaluzny {14/05/2014 06:42)

 
  Ahoj,

ako sa vraví .. "slobodne". Ak si to rozmyslíš, daj vedieť. Pre hocikoho určite nemienim robiť "blogovisko". Takých možností je po internete mraky. Dosť sa nastrážim diskusie a aspoň akú-takú úroveň by som tam rád udržal :-)

Tvoje články a analýzy by sa tematicky asi viac hodili na stránky SSTZ, ale ako tu čítam názory a skúsenosti p. Alexyho ( a mám nejaké aj svoje ), tak je mi trošku úzko z toho celého. Rýpeme sa tu v nejakom detaile, ale podstata celku je niekde inde. Čím samozrejme nechcem uberať na dôležitosti tých detailov. Trošku to dianie sledujem od čias pôsobenia Janka Medveckého v Ivanke, ale nejaký posun v prístupe som zatiaľ nezaznamenal. Ten sa tiež o všeličo snažil, až to nakoniec vzdal a ušiel na Moravu (teda aspoň taký som nadobudol dojem).

Prajem pekný deň.
Autor: komak {14/05/2014 08:18)

 
  Ked spominas toho Janka, dufal som, ze on bude jeden z tych, koho "namotam" nieco napisat. Bol po dlhsej dobe na turnaji na Slovensku. Ma stale pohlad insidera a moznost porovnat uroven oproti dobe nedavnej aj oproti urovni v CR. Navyse vie zaujimavo pisat.
Janko, das nieco z tvojich dojmov ?

Pekny vecer

Brano
Autor: bkaluzny {14/05/2014 19:45)