Reflexia k BTMPridať reakciu
Tak, mame za sebou poslednú bodovačku juniorov v tejto sezóne. Je dobré, keď sú bodovačky na východe. Tá cesta späť dáva dostatok času na reflexiu nad turnajom.
Rád by som sa podelil o svoje myšlienky, k sobotňajšiemu turnaju aj k doterajšej časti sezóny. Blíži sa rozhodujúca časť roka – národné majstrovstvá a potom pre najlepších hor sa v ústrety MEJ. Malo by to byť skôr úlohou reprezentačných trénerov, zastaviť sa a takúto analýzu urobiť. Aj Výkonný výbor by toto mal od nich požadovať. Ale buďme realisti. Načo sa zaťažovať počas roka (a prípadne reagovať a niečo urobiť), veď po skončení si dôvody neúspechu prediskutujeme nad správou z majstrovstiev.
Takže skúsim aspoň ja. To najlepšie, čo sa môže stať, že sa pripoja reakciami a postrehmi ďalší a podnietim diskusiu, v ktorej si hráči a ich tréneri nájdu kúsok inšpirácie, na čom ešte do konca sezńy popracovať. Na SPM boli aj traja repre tréneri (rôznych kategórií), tak dúfam, že tiež pridajú názor.
Najprv k celkovej úrovni. Mám pocit, že bola slabšia ako na predchádzajúcej bodovačke v Bratislave. Najskôr absenciou niektorých hráčov, ako aj slabšou formou niektorých reprezentantov. V poslednej dobe hrali viacero turnajov a medzinárodných zápasov, čo znamená menej času na tréning. Od polovice februára 3 openy a niekolko kôl superligy, to zoberie veľa času aj síl. Pre hráčov po juniorskom veku by hrať superligu malo asi väčší význam, nakoľko juniori majú popri ligových súťažiach (zväčša hrajú kvalitné ligy) a viacerých openoch dostatok príležitostí na kvalitné zápasy. Na druhej strane príjemne prekvapili niektorí hráči „z druhej vlny“ a presadili sa niektorí noví hráči.
Skúsim krátko od najlepších :
Ingo potvrdil, že je doma najlepší junior. Napriek výpadkom z tréningu v poslednej dobe (čo bolo vidieť) ukazuje, že pozícia lídra v extraligovom tíme mu prospieva. Počas celej sezóny si drží vysoký štandard. Doma si dokáže vytvárať tlak a väčšina hráčov mu ťažko odoláva. Chlape, vonku však musíš byť odvážnejší a dokázať odpovedať na tlak súperov (ku podivu, v zahraničí sa hrá agresívnejšie a na všetko je menej času). Dúfam, že budeš dobrým lídrom aj na MEJ.
Sašo odviedol svoju klasiku z posledného obdobia. Suverén v skupine. Proti slabším vyhráva, keď však príde trochu lepší hráč, ktorý ho dostane pod tlak, nastáva problém. V minulej sezóne ukazoval vyššiu odolnosť v ťažkých situáciach. Saško, máš veľký talent, ale treba s ním niečo robiť. Aj Waldner musel makať a ukázať odolnosť a disciplínu. Odporúčam počúvnuť Stana Becániho – ten hneď videl, že musíš hrať bližšie pri stole.
Tomáš potvrdil tohtosezónne zlepšovanie, počas sezóny sa mu podarilo dotiahnuť na najlepších. Jeho cieľavedomosť a zanietenosť by mohli byť príkladom pre mnohých. Kopi, treba začať podobne ukazovať odvahu na medzinárodných turnajoch. A zvýšiť nezlomnosť, je stále vidieť diametrálny rozdiel, keď sa ti darí a keď začneš prehrávať.
Samko zas ukázal, že jeho najväčším súperom sú vlastné prílišné emócie. Hra veľmi dobrá, ale tie dve prehry 3:2 idú na vrubchábajúcemu pokoju v rozhodujúcich chvíľach. To isté počas celej sezóny – na jednej strane výhry nad špičkovými juniormi, na druhej nečakané prehry. Synak, keď dokážeš ostať pokojný a sústredený, dokážeš poraziť výborných hráčov, ale treba to dokázať častejšie. Doma si to povieme...
Za týmito štyrmi je momentálne určitý odstup a nasleduje skupina hráčov, ktorí dokážu odohrať s najlepšími vyrovnané zápasy (napr. tentokrát Robo s Ingom)
Peťo Turček – momentálne sa trápi, je tam viacero dôvodov. Ale nabudúce to môže byť ináč, pri Peťovej vôli a nezlomnosti. Treba sa zamsylieť nad systémom hry a prispôsobiť ho svojej technike.
Paťo – kde si ? Neúčasť na SPM, SPM21, M-SR dospelých, znamená to, že už nechceš ? Keby si viac chcel trénovať a hrať, bola by z prvej štvorice pätica. V Hodoníne si to ukázal perfektne, ale musí ťa to správne naštartovať.
Tiborov výkon na bodovačke bol dobrý. Keď dokáže byť odvážny a drzý aj voči starším hráčom, herne už je vyrovnaným súperom (aspoň v backhande). Avšak Tibi – kde sa stráca tvoja odvaha keď ideš hrať vo svojej kategórii vonku ?
Robo – dobrý výkon v Ľubovni. Len tak ďalej, vieš stúpať na krk aj najlepším. Chce to ešte ďalej zlepšovať pohyb a forhend.
Adam – vlastná hlava je najväčší nepriateľ. Herne výrazný pokrok počas sezóny. V Ľubovni herne schopný podstatne lepšieho výsledku. Ale fakt, že získal jedinú žltú kartu, hovorí o úbohých rozhodcoch pri stoloch.
Tomáš Dubec – predviedol dobrú hru, ale treba aj vyhrávať. Myslím, že to chce len trošku viac sebavedomia a drzosti.
Medzi ďalšími potešiteľnými faktmi z bodovačky boli výsledky niektorých mladých – Dano Oráč, Jakub Zelinka, Turek (chlapci majú ešte čo robiť, ale ak budú makať, niečo z toho bude), prienik späť Andreja Kaššaya (Andrej, nech ťa to povzbudí k viac sebavedomiu a odvahy, drzosti), ako aj výkony niektorých hráčov z ďalšej vlny (David Jakubec) a niektorých „nových“ mien (Tonkovič, Kovanič – fajn, že sa pridávajú nové kluby, kde sa poctivo pracuje s mládežou).
Inak, turnaj výborne zorganizovaný, vďaka organizátorom. Hladký priebeh, pekné prostredie, to je už v Ľubovni štandard. Jediný negatívny prvok boli (opäť raz) rozhodcovia. Pri všetkej úcte k ťažkej úlohe rozhodovať počas celého dňa – načo sú tam, keď tolerujú absolútne nešportové správanie – hádzanie raketou, nadávky najhrubšieho zrna. Tým, že takéto prejavy tolerujeme, hráčom len škodíme. Pre niektorých sa takéto správanie stáva štandard.
Každému jednému hráčovi by sa dalo napísať celá strana, ale aspoň krátky sumár. Celkovo mám pocit, že reprezetanti počas sezóny veľký progres nepredviedli. Toto sa odzrkadľuje na ich medzinárodných výsledkoch a rebríčkoch (ľahké pozrieť sa na vývoj postavenia v rebríčkoch). Keď sa však pozriem, čo sa oproti minulosti zmenilo, aby mohli byť úspešnejši, nič nevidím. Určite nie k pozitívnemu. Nechcem byť pesimista, skôr kritická informácia smerom k MEJ. Všetci by sme sa radi dočkali po dlhšej dobe aspoň malého úspechu, ale sám od seba nepríde.
Všetkým prajem, nech sa im ďalšia časť sezóny vydarí k spokojnosti. M-SR sú síce v Bratislave (takže času na reflexiu po turnaji budem mať menej  ), možno sa však pokúsim o komentár znovu.
Všetkým pekný deň
Braňo KalužnýAutor: bkaluzny {31/03/2014 01:33)


  Brani velke vdaka za tvoj prispevok, mali by si ho vsetci vziat k srdcu. Nechapu to mladi hraci, ze im chces/chceme pomoct a to do jedneho. Presne tak talent nestaci (nenarazam na nikoho ). Treba pracovat na svojich chybach, a naopak tie dobre veci treba udrziavat a zlepsovat. Uspech z neba nespadne. A suhlasim cesta z vychodu je dlha ale nestaci len rozmyslat na ceste domov. Vy mladi hraci, nasa pingpongova buducnost, vy musíte mat sebareflexiu po kazdom treningu, co som robil dobre, zle , co sa da zlepsovat, hladat, vsimat si lepsich hracov, rozmyslat atd...aj pred treningom vediet co chces, co ides dnes robit...viem, je to tazke a nepride to o tyzden ale je taky pekny citat...AKO ZISTIME HRANICE MOZNEHO? TAK, ZE VYSKUSAME NEMOZNE...mladi hraci mate podporu rodicov, trenerov, ludi ktori pomahaju klubom, zvazu tak nepremarnite vasu sancu....preto pise Pan Kaluzny tento prispevo lebo mu na vas zalezi a berie vas vsetkych rovnako, nemusel nic napisat a predsa...vyuzite takychto panov trenerov a kludne poziadajte o radu ak nieco neviete ....drzim vsetkym palce a pracujte na sebe oplati sa vam to...uvidite...
Autor: mfilaga {02/04/2014 09:23)

 
  Marcel, dik za podporu.
Hovoris mi zo srdca o tej sebareflexii a zamyslani sa nad tym, co a ako zlepsovat. Je to v prvom rade hra, z ktorej treba mat radost. Ale kto chce nieco dosiahnut, musi mat pred sebou nejaku viziu a nieco pre nu robit.
Tiez pridam jeden vyrok na tuto temu (od Maria Andrettiho, my starsie rocniky si ho este pamatame) :
"Tuzba je klucom k motivacii, ale je to odhodlanie a oddanost neprestajnemu sledovaniu svojho ciela - oddanost k dokonalosti - ktory vam umozni dosiahnut uspech, ktory hladate."
Tu vidim spolocnu ulohu (pri podpore rodicov) zvazu, repre a klubovych trenerov usmernovat hracov a smerovat k dokonalosti. Nech si kazdy urobi obraz sam, ako sa nam to dari naplnat.
Pekny vecer vswetkym
Autor: bkaluzny {02/04/2014 21:32)