UTM a CTM.Pridať reakciu
Len zbežne som si prešiel materiál ohľadne UTM a nadobudol som pocit, že talentovaným mladým stolným tenistom je pomaly každý kto vie chodiť. Príde mi to také socialistické, keď rozdelíme po pár šupov medzi veľa detí. Treba fakt podporovať iba úzku špičku, to bude zároveň aj motiváciou pre ostatných bojovať o čo najlepšie umiestnenie a zbieranie bodov a dobrých výsledkov.
Tak isto by som zrušil jednu vec, a to že kluby môžu minúť až 50% prostriedkov na prevádzku haly. To sú absolútne neefektívne vynaložené prachy, v podstate 50% peňazí odíde niekam z čoho deti často nevidia nič, pretože sa to neodrazí ani na tréningovom čase, ani vyššej teplote v hale, či lepšom osvetlení a podobne.
Ak klub chce robiť s talentovanou mládežou, tak by mal byť schopný si zabezpečiť prevádzku, a prachy na talentované deti by mali byť určené výlučne na rozvíjanie ich talentu, teda ako nejaká nadstavba, podobne materiál, tam predsa kluby vykážu kadečo, faktúry znesú toho veľa;-) Kreatívny šéf klubu potom nemá problém využiť do 80% peňazí na prospech kde koho len nie talentovanej mládeže.Autor: Elado {17/06/2013 16:03)


  Sorry za par preklepov a gramatickych chyb...... hanbim sa, ale co uz- v rychlosti som to odklepol a precital som to po sebe az dodatocne :-)
Autor: alexy {18/06/2013 12:14)

   
  Zdravim Elado. J ked chapem vase argumenty, nesuhlasim celkom s Vami, lebo si myslim, ze Slovensko sa dostalo to situacie, kedy treba budovat od zaciatku. Bohuzial, system nefunguje. Nasa spicka je aj preto velmi nizka, lebo stoji na prilis uzkom zaklade. Ak chce mat vysoku piramidu s ostrym spicom, aby bola stabilna, musi stat na poriadne sirokej zakladni...... Ale to je na dlhu debatu. Co sa tyka tych par supov, vase tvrdenie je neopodstanene. Lebo nikto este neprepocital koeficienty. To sa urobi, ak princip bude akceptovany. Nakoniec, precitajte si poriadne hodnotiace kriteria, kolko bodov sa dostava za medzinarodne vysledky, to je jedna z noviniek tejto smernice, ze dost velky doraz je kladeny na medzinarodne postavenie nasich hracov. Aka bude proporcionalita medzi skutocnou spickou a zakladnou je na tom, ako sa nastavia koeficienty resp. bodovanie inymi slovami ako strmo bude ta pyramida stupat. To je ale nasledovny krok, ktory nie je mozne urobit bez prepoctov. A nakoniec, cely tento navrh je aj tak len vec do diskusie. Definitivnu podobu tomu, ako budeme fungovat v nasledovno obdobi bude musiet dat legitimne novy VV resp. nove komisie......

Palo Alexy

Autor: alexy {18/06/2013 12:12)

 
  Pekný deň, p. Alexy.
Uklikneme sa tu občas viacerí, škoda že nie vždy sa dá príspevok editovať;-)
Ťažisko na medzinárodné výsledky je určite prínosom, naše špička je úzka to je fakt. S rožširovaním spičky sa určite dá súhlasiť, mám obavu, ale že na to ani pripravovaná zmena nebude stačiť. Stačí pohľad na dnešné ctm, a to si povedzme na rovinu, že snáď ani jedna nefunguje ako má. Nový návrh síce vylepšuje spravodlivosť rozdelenia prostriedkov, možno do utm/ctm vtiahne viac detí, ale stále nerieši kvalitu fungovania utm/ctm. Nie je lepšie vypracovať úplne iný systém? sám ste kedysi mal nejaký nápad, prípadne porozmýšľať o skutočnom centre/centrách, ktoré sú bežné v zahraničí? Nechcem tu rozoberať ako fungujú súčasné centrá, to všetci vieme až príliš dobre;-)
Autor: Elado {18/06/2013 18:38)

 
  Zdravím. Áno, pracoval som a stále pracujem na predstave, ako by to mohlo fungovať. Lenže .....

Pokiaľ sa budeme odvolávať na centrá, ako fungujú v zahraničí a budeme sa porovnávať s najvyspelejšími európskymi krajinami, tak to je bohužiaľ neporovnateľné. Ich centrá (nemecko, francúzsko atď) stoja na inom podklade, je to o tej širokej pyramíde. Majú systém výchovy založený na určitej postupnosti a ich špičkové centrá sú len vrcholom systému, ktorý my nemáme. Už len Čechy, aby sme nechodili ďaleko sú na tom lepšie ako my. Áno, potrebujeme centrá aj my, ale žiť v ilúzii že zriadime len centrá pre najlepších bez toho aby tí najlepší „vznikali“ na základe systematickej práce nikam nepovedie. Tiež pojem najlepší je diskutabilný.... Takže centrá samozrejme áno, o tom sa ani netreba baviť. Otázka je ako majú vzniknúť a ako majú fungovať a ako majú byť hodnotené a podporované..... Nechcem vstupovať do svedomia žiadneho z centier ani hodnotiť ich systém práce. Že nefungujú asi dobre je zrejmé z výsledkov – naši mládežníci nosia zo zahraničia z roka na rok slabšie výsledky. Mám teraz na mysli predovšetkým vrcholové podujatia typu MEJ, nie turnaje, ktoré su raz lepšie raz slabšie obsadené. Takže z tohoto pohľadu naše centrá nefungujú dobre a to je fakt. Príčiny tu nemá zmysel rozoberať, bolo by to nadlho a k ničomu by to aj tak neviedlo....

Pokiaľ ide o novelu smernice, tak niečo z tých mojich vecí tam je, niečo nie. Niečo bolo priechodné aby sa tam dostalo, niektoré veci nie a tak vznikol akýsi kríženec medzi starým a novým. Nechcem to ani ohovárať ani vychvaľovať. Je to podľa mňa posun dopredu aj keď treba ísť ešte ďalej. Treba budovať nový systém. Nie všetko sa však dá urobiť zo dňa na deň. A úprimne povedané, ani som veľmi netlačil, lebo si myslím, že legitimitu dostane nové vedenie SSTZ po voľbách. Uvidíme, akú cestu si Slovenská stolnotenisová komunita vyberie. Nechcem a nebudem tu písať o mojich argumentoch za a proti tomu či onomu systému. Ani čo by som ďalej urobil ak .... Povedal som si, že ja si kampaň do volieb robiť nebudem a nemieniť tak robiť žiadnym spôsobom ani teraz. Takže uvidíme, aký systém bude v práci s mládežou na najbližšie 4 roky. V každom prípade ale niečo robiť treba a nech bude zloženie nového VV akékoľvek, držím mu palce, aby mali tí ľudia šťastnú ruku a zvolili cestu, ktorá otočí neradostný vývoj mládežníckeho stolného tenisu na slovensku opačným smerom ako je otočený teraz..

P. Alexy

Autor: alexy {19/06/2013 07:38)