Zručený kontrolák - pochvala.Pridať reakciu
Aby nemohol nikto povedať, že sem chodíme všetci len kritizovať, tak si dovolím pochváliť kompetentných, že zrušili kontrolák, ktorý ako sa iste všetci zhodneme, mal absolútne zlé termínové načasovanie. Je fajn, že zdravý rozum "zvíťazil", lebo prehnať 12-14 ročné deti v priebehu 4 týždňov na 5-7 turnajov (polovica z nich viacdňových), mi fakt prišlo trošku moc. Osobne si myslím, že repre tréneri musia mať momentálne vynikajúci prehľad o aktuálnej forme reprezentantov, navyše si myslím, že repre trénerov zaujíma viac to, ako dokážu reprezentanti dodržiavať ich taktické pokyny v súperení so zahraničnými súpermi a nie to ako hrajú naši repre medzi sebou, kde všetci môžu hrať prakticky poslepiačky, lebo spolu ročne odohrajú kvantá zápasov na bodovačkách kadetov, juniorov, v dorasteneckej lige, často aj v súťažiach mužov, krajských súťažiach atď. atď.Autor: Elado {05/09/2012 13:44)


  Dobrý deň aj já súhlasím s tým zrušením kont. turnaja kadetov ,ale vôbec nesuhlasím z výberom hráčov podľa veku namiesto hračov ktorý sú v poradí v rebričku.No čo potom robíme rebričky ked sa ich nedržíme a rozhoduje niekdo s poza stola( všetci kričime po poriadku tak začnime od seba).Je to pre tých hráčov demotivujúce lebo nikdy nevedia či si niekdo nezmysly a nominuje hráčov podľa farby vlasov alebo farby poťahov na rakete :o) ,ale kompetentný dodržiavajte pravidla lebo je to všetko postavené na slabých nohách a ešte aj tie podkopnete.Prajem krásny deň.
Autor: Štefan {06/09/2012 08:12)

 
 
Zdravím Štefan,
nemáte celkom pravdu. Rebríček (slovenský) má byť len jedným z kritérií. Najdôležitejším kritériom by mala byť reálna výkonnosť hráča a ak hovoríme o reprezentantoch tak ich reálna výkonnosť v zápasoch na medzinárodnej scéne a nie len medzi sebou. Toto by mal vedieť ohodnotiť reprezentačný tréner. Hovorím mal by, v súčasnom stave prípravy reprezentantov ani keby bol neviem aký dobrý, tak objektívne nemá šancu. Na to totiž by musel s tými hráčmi reálne pracovať a to pravidelne na tréningoch, nie na dvoch či troch sústredeniach v roku. Mal by úzko spolupracovať s klubovým trénerom keď už nemáme národné stredisko. Mal by ich vidieť hrať na podstatne väčšom počte medzinárodných podujatí ako to je v súčasnosti. Mal by s nimi organizovať sústredenia s medzinárodnou účasťou, aby ich videl hrať so zahraničnými hráčmi aj mimo súťažných zápasov atď. Na repre podujatia by mali ísť potom hráči, ktorí majú reálnu šancu uhrať čo najlepší výsledok so zahraničnými hráčmi, nie medzi sebou. Ďalej, pokiaľ sa jedná o nasadzovanie do turnaja, mali by ísť hráči čo najvyšiie v medzinárodnom rebríčku atď. Takže tých kritérii je podstatne viac ako SR rebríček či výsledok kontrolného turnaja. Lenže čo z toho je slovenská realita, to nemusím hovoriť, že takmer všetko z toho čo som vymenoval chýba. Tak sa potom výberové kritériá na repre akcie takmer úplne redukujú na SR rebríček a cit trénera. Slovenskí hráči z prvých miest rebríčka (SR) majú pocit, akí sú dobrí, len prídu von a nie je ich vidieť, vypadávajú už v skupinách, v lepšom prípade v prvých či druhých kolách. Tréner ako taký je teda v nezávidenia hodnej pozícii. Má objektívne málo informácii o hráčovi, aj keď sa ako snaží. Pracuje s hráčmi v rámci možností ktoré sú mu dané. Pokiaľ ide o vek, to má zmysel. Už roky je zaužívané a nie len v SR, že mladšie ročníky istým podielom dostávajú šance v reprezentácii, aby získavali skúsenosti. Takže to by som videl v poriadku, že časť nominácie na čokoľvek je podľa rebríčka, časť podľa veku, samozrejme s ohľadom na výkonnosť. No takže ak to chceme zmeniť, tak treba začať meniť systém. Systém výchovy a potom možeme meniť aj systém nominácií. V súčasnosti bohužiaľ je takmer jediným kritériom SR rebríček a to nie je dobré.

S pozdravom

P. Alexy
Autor: alexy {07/09/2012 09:25)

 
  s týmto sa dá iba súhlasiť, absolútne presné.
Autor: Elado {07/09/2012 11:52)

 
  Dobrý deň.Ďakujem za fundovanú odpoved .... beriem všetko :o) .Prajem krásny deň
Autor: Štefan {09/09/2012 18:57)

   
 
 
 
 

Hej, je to pravda, tento kontrolák nebol dobre načasovaný, navyše bol porušený predpis, že kontroláky počítané do rebríkov musia byť vopred schválené a uvedené v kalendári. Preto tieto dôvody sa iniciovalo jeho zrušenie. A na obranu repre trénerov, nebol to ich výmysel a tiež to nepovažovali zrovna teraz za potrebné. KT však majú svoj zmysel a určite nejaké v tejto sezóne budú aj so zápočtom do rebríkov, ale v termínoch, ktoré budú mať pre trénerov zmysel a riadne naplánované v kalendári tak ako to má byť.

P. Alexy
Autor: alexy {05/09/2012 14:27)

 
  Kontrolák je pre trénerov určite dobrá vec, otázka je či by vôbec niekedy mal ísť do rebríkov. Za prvé si tam hráčov vyberajú tréneri (teda aspoň podľa jednoduchej logiky by si ich mali vyberať oni), za druhé počet účastníkov kontroláku je limitovaný, za tretie 90% účastníkov kontrolákov je aj tak špica rebríka a tým pádom sa zúčastňuje aj open turnajov. Aby bolo jasné k čomu mierim, tak napríklad 12 hráč rebríka má reálne šancu bodovať 5x v roku (SPM+MSR) zatiaľ čo napríklad 5-ka rebríka má teoreticky 5 (SPM+MSR) plus dajme tomu 4-5 openov a plus 2-3 kontroláky. To mi príde úžasný nepomer, aj keď sa samozrejme bavíme v rovine teórie.
Kontrolák by mal byť skôr vnímaný skôr do "interného" rebríka repre trénerov, ktorý bude podkladom pri nomináciách na repre akcie.
Pritom "interný" rebrík, či nominačné kritériá (alebo ako to nazveme) nie je žiadna veda. Na začiatku roku určím presné nominačné kritéria, napríklad ettu rebrík (ER), slovenský rebrík (SR), kontroláky (K), teamworking (T) a každému kritériu pridelím váhu, vymýšľam si 40% ER, 20% SR, 20% K, 20% T. A tým pádom je na kontrolákoch o čo hrať, aj keď nebudú počítané do rebríkov. A aj nominácie budú jasné, kedy si každý potenciálny reprezentant vie jednoducho spočítať, kde musí pridať. A odpadol by kopec dohadov, prečo je tam jožo a nie fero a podobne.
Autor: Elado {06/09/2012 21:59)