KalendárPridať reakciu
Bez toho, že by som chcel do niekoho rýpať, by ma zaujímala logika tvorby kalendára. Už viac rokov si všímam jednu zaujímavú vec a to fakt, že tvorcovia kalednára majú tendenciu "kopiť" turnaje obtýždeň. K tomuto javu dochádza hlavne v januári - februári.
Tento rok napríklad napríklad u mladších žiakov je turnaj v Tate 4-6.1. a hneď 12-teho je bodovačka u nás. Pritom turnaja v Tate sa pravidelne zúčastňuje kopec hráčov od nás, nie iba absolútna špička. Ak si prirátam potrebnú regeneráciu po 3 dňovom turnaji a cestovaní, tak mi rozdiel cca. 5 dní príde dosť o "hubu".
Detto bodovačka starších žiakov 26.1. a o týždeň sú juniori, kde chodí väčšina kadetov a o pár dní molnár, kde už asi nechodí nik, keďže sa neberie do rebríkov.
Nechápem prečo sa napríklad u mladších žiakov viac nevyužívajú termíny v 9-12 mesiaci napríkad až na tri bodovačky, keď po novom roku je v tejto kategórii kopec turnajov okrem bodovačiek - Tata, Molnár, Malacky, Linz, Záhreb, Praha. Pritom minimálne v spomínanej Tate a Prahe sú vždy desiatky slovákov.
Ako som písal vyššie nejde mi o nejaké rýpanie, skôr o zamyslenie, kedy mám do nového roka pocit, že deti nemajú pomaly do čoho pichnúť a po novom roku pomaly nevieme kam skôr skočiť.Autor: Elado {03/09/2012 22:02)


 
Zdravím, elado.
Ako predseda KM som za posledné roky vždy pri definitívnej úprave kalendára, takže skúsim vysvetliť. Najprv logika tvorby. Prvé, na čo sa čaká je ITTF kalendár. Bez toho sa národný kalendár nedá urobiť. Potom sa hľadajú termíny tak, aby SPM turnaje boli vždy jedno kolo za hodnotiace obdobie, teda medzi dvomi vydaniami rebríčkov (jedno kolo za dva mesiace). Nebolo by teda dobré, aby sa odohrali ako píšete za tri mesiace 9-12 tri turnaje, potom do nového roku zostane jeden, čo je žalostne málo na to, aby na konci sezóny pred nomináciou na MSR zostal jediný rel. čerstvý výsledok. Takže to je prvý princíp.

Ďalej, juniorské a kadetské SPM sa snažia vyhýbať všetkým ITTF turnajom a openom, na ktoré sa chodí, lebo tam chodia najmä reprezentanti a nebolo by dobré, aby neboli na našich podujatiach.... I keď ani tomu sa nedá vždy vyhnúť.

Ďalej, hrá sa dlhodobo aj niečo také ako je extraliga a prvá liga, v ktorej mnohí dorastenci, kadeti a v prvých ligách aj niektorí Mž hrajú. Tiež sa tomu ak sa dá, snažíme vyhnúť.

Ďalej hrá sa dorastenecká extraliga. Takisto v týchto termínoch nie je dobré dať SPM.

Ďalej sa snažíme zohľadniť turnaje, ktoré sa do rebríčkov počítajú. napr Molnár sa počíta Mž a Nž, GP Praha takisto, maďarský mini open tiež, linz takisto, nemôžete to dať cez nami organizované medzinárodné podujatia atď..... tých obmedzení kedy nie, tých je veľmi veľa. No a musí to skončiť celé relatívne skoro, aby sa stihli MSR dorastu a kadetov tak, aby sa mohla urobiť nominácia včas na európu, čo bez výsledkov MSR by bolo dosť zlé......
Nejaké termíny by mohli zostať aj pre organizovanie krajských podujatí, nie ?

No a prečo začiatok januára nie – lebo sú vianoce a vianočné prázdniny, lyžovačky a pod.....

Keď toto všetko zohľadníte, tak zistíte, že je dosť veľký problém nájsť v kalendári termíny na SPM, ktoré by boli úplne vhodné. A tak sa stáva, že hoci sa to tvorcom kalendára vôbec nepáči, pár bodovačiek musí byť napr. v nedeľu :-(, alebo aj nahusto po sebe :-(....

Neberiem to tak, že rýpete, ale skúste si k tomu sadnúť a tvárte sa že ste v pozícii tvorcu kalendára, skúste toto všetko zohľadniť a uvidíte že to nie je vôbec jednoduché. A skúste to nezohľadniť a máte sťažnosti od hráčov, trénerov a pod., že ktorý múdry vymyslel termín SPM, keď sú prázdniny, kto dal SPM cez open v ... neviem kde, kto dal SPM cez dor extraligu, keď jeho mladší žiak ju hrá ... a pod.....

Poďme na ten vami krtitizovaný január, február. O.K. začiatok januára, po vianociach nič – vysvetlil som, sviatky, prázdniny. Prvý možný termím je 5-6 jan., ktorý je aj tak ešte zlý, lebo to je koniec prázdnin a deti sú ešte na lyžovačkách. A je tam maďarsko, veľmi kvalitný turnaj, počíta sa do rebríčkov.... Do konca februára musíte odohrať jednu sériu SPM, teda po jednom z každej kategórie, kvôli rebríčkom, vysvetlil som. Ak by sme vynechali 12-13 potom 19-20 nemôžete dať nič, lebo sa hrá extraliga, 1. liga a dor. extraliga. 9.-10.2. je molnár cup, ktorý sa mladým počíta do rebríkov.23, 24,2 je Svedsky open, hra sa zenska liga, mužské ligy. Kadetov a juniorov v tomto dvojmesiaci nemôžete dať cez dor extraligu a ligy mužské (12-13), takisto nie cez hodonín /16-17), tiež nie cez orebro (23-24), Molnár Cup zostal voľný aj preto, lebo je to turnaj pre všetky kategórie, atď. A potom Vám to vyjde tak, ako to je.

A máte dva mesiace v háji. A kam dať tie SPM turnaje ? Nie sú rozdelené rovnomerne, ale asi najlepšie zohľadňujú to všetko tak, aby sa to čo najmenej prekrývalo ......

A takto to máte podobne v každom dvojmesačnom období. Jan – feb je zlý kvôli tým vianociam a novému roku, už som to vysvetlil.....

Napísal som zase toho veľa, ale snáď som to vysvetlil...

P. Alexy

Autor: alexy {04/09/2012 00:53)