K analýze spmPridať reakciu
Pekný deň,
so záujmom som si prečítal analýzu p. Alexyho k tomu ako hrať SPM. Je vidieť, že to má hlavu a pätu, ale napriek tomu si dovolím trošku polemizovať, nech je to trošku pestrejšie;-)
Pri súčasnom spôsobe tvorby rebríkov je tento systém spm najspravodlivejší, avšak na stole je už nejakú dobu návrh na systém rebríkov kopírujúci "metodiku svetového rebríka", ktorý prinúti byť všetkých hráčov v strehu celý rok, nie iba na 4 turnajoch. A vďaka tomuto systému vzniknú, myslím dostatočné diferencie medzi jednotlivými hráčmi s dostatočnou výpovednou hodnotou celoročnej výkonnosti.
Navyše tento rebrík celkom dobre zabezpečí, že spm nebude masovka. Nech na SPM ide dajme tomu prvých 64 hráčov rebríka, pre ostatných bude dostatočnou motiváciou sa tam prebojovať.
V analýze sa uvádza, že súčasný systém prispieva k rozširovaniu špičky, prípadne bráni tomu aby sa nezužovala.
Pozrel som sa na prvých 12 hráčov najml. žiakov v sezóne 07/08 (k 1.5.) a prvých 12 kadetov z mája tohto roka, čo je s odstupom 5 rokov tá istá množina. A čuduj sa svete sú tam na cca. 90% tie isté mená, okrem dvoch hráčov čo prestali hrávať, ktorých nahradili dvaja noví hráči, ktorí v ročníku 07/08 spm nehrali.
Čiže špica je zakonzervovaná úplne jasne a trúfam si tvrdiť, že presne táto špica by tam bola pri akomkoľvek formáte spm.

Moc sa mi nepáči ani argument o 6 dobrých zápasoch za turnaj v spojitosti s rastom mládeže, áno je pravda že je to asi o 12 viac náročných zápasov v roku ako pri klasickom dvojstupňovom turnaji, ale na druhej strane ani tých 12 zápasov v roku predsa nemá vplyv na celkovú výkonnosť hráča, ktorá sa primárne tvorí na tréningu, sekundárne v dlhodobej súťaži a na turnajoch. Úmysel je dobrý, ale ja si dovolím tvrdiť, že tých 12 zápasov v priebehu cca 8 mesiacov má na výkonnosť hráča a jeho rast minimálny vplyv. Opäť raz chceme riešiť následok a nie príčinu.
Na celoslovenskom turnaji chceme riešiť to, že okresy resp. kraje nerobia turnaje mládeže, že sa v kluboch nepracuje tak ako by sa malo, že ctm nefungujú tak ako by mali, že nefungujú dlhodobé súťaže mládeže v pravom slova zmysle, ale kadejaké paškvily.
Čo sa týka ctm, tak jednoducho napojme kritériá získania CTM na euro rebrík, máš hráčov v top 30 eurorebríka, máš ctm. Nemáš, tak máš smolu.

Dovolím si citovať: „Tie zmeny mali viest a aj viedli k prospechu výkonnostného rastu, k objektivizácii hodnotenia výkonnosti. A skutočne sa to dialo. Ale dajte na stôl systém aj s analýzou, serióznou analýzou, ktorá ukáže, že ten systém bude naozaj lepší, alebo že aspoň nebude horší ako ten terajší. V hlavných ukazovateľoch, samozrejme.“
Neviem ako sa dokázať, ktorý systém je lepší alebo horší, neviem či máme lepšie umiestnených hráčov na slovenskom alebo svetovom rebríku ako pred 3 rokmi, tak ako neviem či vozíme viac medailí z ME či MS mládeže.
Viem ale, že väčšina ľudí ten systém nechce a volá po kompatibilite s ettu resp ittf turnajmi.
Taký je môj skromný názor a ospravedlňujem sa, že som sa rozpísal;-)Autor: Elado {29/05/2012 21:04)


 
K Lacovi Birovi.

Laco, trochu si ma sklamal. Nie za to, ze mas iny nazor, to je v poriadku, s tym problem nemam. Ale tym ako si znegoval moju minulorocnu pracu a pracu komisie mladeze. Vysvetlim. Ked sme zaviedli predchadzajuci system SPM (sezona 2010/2011) zdvihla sa vlna kritiky, ktoru som pocuval po turnajoch. Preto som ako predseda komisie mladeze inicioval trojmesacnu verejnu diskusiu o systeme turnaja, ci ho delit alebo nedelit, nech ludia navrhnu system, aby sme to cele skvalitnili, opravili, k spokojnosti vacsiny. Tri mesiace laco sa mohli ludia vyjadrovat, hlasovat. Zvolal som spolocne zasadnutie KM a vsetkych ktori chceli prist mohli. Vies velmi dobre ako to dopadlo. Velmi slaba odozva. Napriek tomu sme sa vtedy priklonili k vacsine. 75% hlasujucich (aj ked z maleho poctu) bolo za delenie na 16 a zbytok. Tak mi prosim ta nehovor, ze nepocuvame ludi na turnajoch. To si vyprosim, lebo neviem, ci niekto iny v minulosti z VV daval tak velky priestor radovym clenom aby sa vyjadrili, ako my v tomto volebnom obdobi. Mozete ma obvinit ze som niektore veci urobil podla vas zle, ze som mozno niekedy neodhadol situaciu, ze niekto iny by to urobil lepsie. To vsetko by som zobral, ak by to bolo opodstatnene. Nie som neomylny, to nie je nikto. Ani patent na rozum si neuzurpujem. Ale obvinenie z ignorancie nezoberiem nikdy, lebo nikdy som svoju pracu nerobil s ignoranciou inych. Som asi jediny clen VV, ktory vobec napise svoj nazor na forum. Aj to je snad dokaz, ze dokazem s ludmi komunikovat a pocuvat ich nazory a argumentovat vecne. V pripade zmien v SPM turnajoch vtedy, ked bola otvorene k tomu diskusia, odpovede ludi mne osobne, ked som ich vyzyval, aby dali navrh, aby hlasovali boli take, ze sa im nechce. Tak ak sa niekomu nechce, nech sa potom nestazuje ze sa rozhodne podla tych, ktorym sa chce. Tak preco potom ocakavas, po minulorocnych skusenostiach, ze na zaklade debat na turnajoch budem znovu vynakladat pracu, cas, energiu na to, aby sa zase niekto k tomu postavil negativisticky, ze mne sa nechce.

K druhej veci, co si napisal. Uplne s tebou suhlasim, ze su dolezitejsie veci, ktore treba pre rast vykonnosti deti riesit. Ale odmietam, ze sa nad tym nikto nezamysla. Vies velmi dobre, ze to riesim. Aj som urobil konkretne kroky a nie sam, zaoberala sa tym cela komisia mladeze minulu sezonu. Usilie vyustilo do zaveru, ze bez financii sa system neda rozvijat. S tym hadam suhlasi kazdy. A tak sme navrhli jedine mozne riesenie, kedze zdroje ine nie su, aby sme sa na ten rozvoj poskladali sami. Aj som presadil po dost tvrdej argumentacii, aby sme na konferencii odhlasovali zvysenie reg. poplatkov, inu moznost sme nevideli. Nas seriozny prepocet bol, ze treba zaplatit 50 euro na 5 rokov, t.j. 10 euro na rok, aby sa vytvoril startovaci balik. Vies ako to dopadlo. Konferencia licitovala a skresala to na 30 Euro. No tak teraz bude trvat dlhsiu dobu kym sa to naakumuluje. To je cele. Mam dost jasnu predstavu ako to cele rozhybat, ako zmenit strukturu CTM, ako vytvorit opat celoslovenske centrum, ako zabezpecit podporu klubov, ktore robia „farmy“ pre sucasne CTM. A tvoja predstava, ze treba robit sustredenia pre spicku je len polovicata pravda. Ano treba, a treba im hladat aj zahranicnych partnerov, napr vymennymi kempami reciprocne, zabezpecit im na naklady zvazu viacej startov v zahranici na adekvatnych turnajoch, zabezpecit kvalitnych trenerov pre najnizsie vekove kategorie, vytvorit repre Nz a Mz a pod. Ale treba mysliet aj na druhu liniu. Na tych, ktori su este mali a ucia sa. Aj o tych sa treba starat, aby bola kontinuita, ktora je momentalne prec, nie je nikde !!!! Ale bez penazi sa to neda. Viem, ze bez zmeny systemu to nepojde, suhlasim s tebou. Ale ta zmena musi byt na realnom ekonomickom podklade. Kym toto nebude, akakolvek debata o polovicatych rieseniach je zbytocna. Ak to dospeli nepochopia a nevzdaju sa par piv do roka po zapase v prospech rozvoja sportu, tak to nepojde.

To je vsetko, co som ti chcel Laco povedat.

Maj sa pekne.

PaloAutor: alexy {30/05/2012 21:32)

 
  Ahoj Palo, na úvod považujem za potrebné prízvukovať, že ani na chvíľu nespochybňujem Tvoje úsilie o zmenu k lepšiemu. Ale poďme po poriadku. Ja som vychádzal z vlastných skúseností a musím zopakovať, že ja som sa na turnajoch nestretol s nikým kto by podporoval súčasný systém. Možno boli ku mne úprimnejší nakoľko nemám žiadnu stolnotenisovú funkciu. Naša spoločnosť má ešte do dnešného dňa hlboko zakorenený rešpekt k funkciám. Atmosféra na turnajoch bola jednoznačne väčšinovo za klasický systém. Podľa mojich informácií ani nechýbalo veľa a na komisii by ste ho schválili. Ja osobne som jednoznačne proti súčasného systému, ale určite vynaložím minimum energie za boj proti nemu, lebo to považujem za nepodstatné. Naopak si myslím, že keď chce niekto argumentovať proti klasickému a celosvetovo prijateľnému systému, tak ten by mal vytiahnuť veľmi vážne argumenty. Keď sa chcem líšiť od štandardného, tak jednoznačným cieľom musia byť lepšie výsledky alebo iné zadefinované priority. Inak to má aký význam? Byť iný za každú cenu? Naopak výsledky za posledné roky nie sú lepšie, tak načo experimentovať na našich deťoch. Sľúbil som, že nebudem vecne argumentovať, lebo by to bolo veľmi dlhé, tak predsa 2 argumenty. V Galante na SPM starších žiakov bol už víťaz turnaja známy, ale stále sa hralo ešte o 9. miesto. Každý turnaj by mal mať tendenciu gradovať a vyvrcholiť finálovým zápasom. Myslím si, že je to vrcholne nedôstojné, že súbežne so semifinálovými zápasmi a aj finálovým zápasom sa hrajú aj ďalšie zápasy o umiestnenia. Podotýkam, niekedy ani účastníci nevedia o aké miesto hrajú. Je to neprehľadné. Ďalšia vec čo s tým súvisí je motivácia hráčov. Motivovať hráčov hrať o 9. miesto je umenie. Ale aj o 5. miesto. Zoberte si profesionálnych hokejistov či futbalistov, ktorý neuspeli v semifinále a na druhý deň majú hrať o 3. miesto. Tréneri riešia obrovský problém ako namotivovať tieto mužstvá. Hrá sa o 3. miesto a na druhý deň. My chceme od hráčov aby sa za niekoľko desiatok minút možno hodín otriasli a začali svoj boj o 9. miesto. Zanedbávame psychológiu a sme nepedagogickí. Myslím si, že čo je tradičné a osvedčené tak to nie je náhoda a každú zmenu treba veľmi citlivo premyslieť z rôznych aspektov. Určite sa dá oponovať proti všetkému čo som napísal, ale na podstate to nič nezmení. Naša výchylka nám nepriniesla to, čo sme od nej očakávali. Ospravedlňujem sa, že som bol až moc dlhý, ale aj tak je to len malý segment toho čo cítim.
Autor: LacoB {30/05/2012 23:19)

 
 

O.K., dalo by sa dalej polemizovat, ale nebudem. naco. Dal som vecne argumenty, aj fakty. Uz som velakrat povedal, ze nebudem odporovat vacsine. Ani toto nie je z mojej strany bitka za nieco. Dal som len informacie a svoj nazor. Tak teda nech vacsiina rozhodne. Minuly rok sa sice komisia priklonila tesne, ale k 75 percentnej vacsine. A nakoniec rozhodoval VV, nie komisia. Komisia len odporucala. A na VV to bolo jednoznacne. Ale konecne rozhodnutie vtedy bolo podla 75 % vacsiny, ktora sa do toho procesu zapojila. Ale to nie je dolezite. A to bolo som napisal len preto, lebo si ma nepriamo obvinil, ze nepocuvam co ludia hovoria na turnajoch. Tak som sa branil, lebo to nie je pravda. Dokonca mnohe veci, ktore sme za tie tri roky urobili (nielen tato jedna) vznikli na podnet od niektoreho trenera ci rodica, ktory mi povedal svoj nazor... .

Maj sa pekne

PaloAutor: alexy {30/05/2012 23:41)

   
 
 
  Este raz predsa, lebo elado tak trochu asi nepochopil o co mi ide ked hovorim o uzavretej resp otvorenej 16-ke. Porovnat 12-ku medzirocne s posunom 4 roky neodraza dynamiku rebricka a veta citujem „Čiže špica je zakonzervovaná úplne jasne a trúfam si tvrdiť, že presne táto špica by tam bola pri akomkoľvek formáte spm. je cista demagogia (mozno nie umyselna, ale predsa) Takze dva priklady ako to vyzeralo pred tym a ako to vyzeralo tento rok resp. tuto sezonu:

1. Sezona 2006/2007, Adam Brat, Nz, stary system, ked sa hral progres 16 a posledna skupina v hlavnej sutazi bola 17-24.


Rebricek k 1.7.2006 – v tomto este nebol, lebo len zacinal hrat

v auguste bol na Topolcianskom Satelite, kde pre slabu ucast skoncil dost vysoko, uz si nepamatam presne umiestnenie

1. BTM (SPM) 26,8, - skoncil na turnaji s 33 detmi na 25 - 28

Rebricek k 1.10.2006 – 15. miesto !!!! - na zaklade dvoch slabych turnajov, prakticky omylom bol v 16-ke

2. BTM 27.1.2007 – 17-24 – skoncil najhorsie ako mohol, nic nevyhral

Rebricek k 1.1.2007 – 13 miesto!!!!

3. BTM 27.1.2007 – 17 – 24 – nevyhral ani zapas

4. BTM 10.3.2007 – 17-24- opat nahorsie ako mohol

Rebricek k 1.5.2007 – 20 miesto – zo 16-ky vypadol az na konci sezony a isiel na MSR !!! Úplne zle, nemal tam co robit, vyhral tam jediny zapas.....


2. Sezona 2011/2012, Matúš Sklenár, Sz, tohtorocny system, zladeny system turnajov a system tvorby rebricka tak, aby boli co najkompatibilnejsie

Rebricek po satelitoch k 1.9.2011 – 11. miesto – vyssie Ako Brat v predchadzajucom priklade

1. SPM 1 7 – 20 – teda lepsi vysledok ako Adam

Rebricek 1.11.2011 – 12. miesto – pokles, aj ked maly, ale predsa, Adam vtedy este isiel hore

2. SPM 21-24 – najhorsi mozny vysledok

rebricek k 1.1.2012 – 17. miesto - a je po dvoch zle odohratych SPM von zo 16-ky uz v polovici sezony a to z vyssieho miesta ako Adam !!!

3. SPM 17-20 – vysledok, v ktorom neuhral miesto v 16-ke

rebricek k 1.3.2012 - 20 miesto – uz v marcovom rebricku sa dostal na miesto, ktore si realne uhral aj na SPM a teda jeho umiestnenie priblizne zodpoveda vykonnosti

4. SPM – 33-48

Rebricek k 1.5.2012 – 24. miesto – Zle zahraty turnaj, dalsi realny pokles v rebricku

MSR Sz – 25-32 miesto

Rebricek k 1.7.2012 (predpokladany podla vypoctu) – 30. miesto – opat velmi rychlo na post, ktory mu vykonnostne patri !!!!

Dynamika pohybu hraca v rebriku je v sucasnom systeme ovela spravodlivejsia ako pred tym. Chcem len, aby vsetci vedeli, ze ak sa vratia ku klasickemu K.O. sucasny princip tvorby rebrikov to zdeformuje a opat budeme tam kde sme boli. Novy system rebrickov na zaklade kto koho porazi od buducej sezony nebude. To uz teraz vieme. Z roznych dovodov, nechce sa mi o tom hovorit, napriek tomu, ze ja sam som vynalozil vela usila na to, aby sme ho zaviedli a suhlasim, ze by bol lepsi ako sucasny a potom by z pohladu rebricka naozaj bolo jedno aky je system turnajov. Ale nie je to tak a preto to nie je jedno ako sa bude hrat a najma ako sa budu delit hraci o body z SPM, lebo este raz zopakujem, ze aj dobry system vypoctu ak sa naplni nekvalitnymi datami, zlyha.

Posledna poznamka. Tieto moje prispevky na tomto fore nie su bitka do krvi o novy system. Uz mi to ako sa hovori, zily netrha. ked niekto nieco nechce, tak mu to nasilu vnucovat nebudem. Len ked budu ludia hlasovat, nech maju vsetky informacie z oboch stran a neskreslene. Tak sa rozhodujte. Ja budem chodit s detmi na turnaje aj tak aj tak, nech bude system akykolvek. A co je v pripade mojej osoby ine ako u niektorych signatarov peticie je, ze sa o nikom z nich nebudem vulgarne vyjadrovat za to ze maju iny nazor....

Prajem pekny vecer.

Palo Alexy


Autor: alexy {30/05/2012 20:50)

   
  Dobrý deň, dlho som uvažoval či má význam vyjadriť sa k systému SPM. Podľa môjho názoru samotný systém nič nerieši a diskusia o ňom je druhoradá. Prvoradé je niečo iné, ale o tom sa diskutuje menej. Všade inde funguje klasický systém a vyhovuje im to. Aj na medzinárodných turnajoch. My sme chceli vymyslieť niečo nové. Komplikované a pre väčšinu neprehľadné. Podľa mojich skúseností to neprijali hráči ani tréneri. Minimálne 80-90% je proti (pre niektorých asi optimistická prognóza). Myslím si, že rozpisovať sa o negatívach nemá význam. To by bol veľmi dlhý zoznam. A prečo sa k tomu vyjadruje málo ľudí? Naozaj si niekto myslí, že dospelého hráča x-tej ligy zaujíma ako sa hrajú SPM. Zainteresovaní, ktorí to hrajú a pre ktorých sa to organizuje, si mysleli, že keď povedia svoje negatívne stanoviská spolu s trénermi na turnajoch, to bude postačovať. No nie je to tak. Na druhej strane všetky argumenty proti súčasnému systému by sme mohli dať bokom, keby tento prinášal výsledky. Jediný argument „všetci sú proti, ale máme výsledky“ by sa nedal prebiť ani veľkým počtom protiargumentov. Opak je pravdou. Výsledky nemáme. Pre korektnosť je potrebné podotknúť, že nie kvôli tomuto systému. Systém nerobí výsledky. Výsledky robia niečo iné. Práve preto zabudnime na tú siahodlhú diskusiu o systéme SPM, zaveďme klasický systém a začnime pracovať koncepčne. Bavme sa o trendoch v trénovaní, o potrebnom minimálnom počte sústredení pre najlepších, o potrebnosti kontrolných turnajov, o nevyhnutnosti kondičnej prípravy a o ďalších dôležitých veciach ktoré súvisia s výkonnosťou hráčov. Klasický systém je jednoduchý, prehľadný, pre každého zrozumiteľný a kompatibilný s medzinárodnými turnajmi.
Autor: LacoB {30/05/2012 19:48)

   
 
Zdravím elado. V niecom mozno mate pravdu, v niecom mozno nie. Narocky pisem mozno, lebo nikto nevie na 100 percent kde je skutocne pravda. Nejdem tu ale polemizovat. Uz na tuto temu urcite nie. Povodne som nechcel ist ani na to stretnuite do galanty. Povodne som nechcel robit ani tu analyzu. Nakoniec som si to rozmyslel. Nie preto aby som si presadzoval svoje, ale preto, lebo citiml povinnost veci vysvetlit. Aby ti, ktori sa budu rozhodvat, aby mali viac informacii. Moje posledne vystupenie na temu system SPM bude nie na tomto fore alebo kdekolvek inde, ale na tom stretnuti v galante. A tym sa to pre mna definitivne uzavrie nech to dopadne akokolvek. A nenecham sa uz vtiahnut do ziadnych polemik ani navrhov a zmien okolo SPM turnajov. To, co sa schvali teraz, to bude system do konca mojho funkcneho obdobia vo VV SSTZ......Co bude potom, to teraz naozaj neriesim a s vysokou pravdepodobnostou ani riesit nebudem. Ak vacsina nieco chce, tak si to presadi. Neznamena to ale, ze sa presadi lepsie riesenie...... Ale taka je demokracia a zatial nikto nic lepsie nevymyslel.

Prajem vela uspechov.

P. AlexyAutor: alexy {29/05/2012 22:33)