Systém SPMPridať reakciu
Načo bola dobrá anketa o zmene herného systému, keď nakoniec VV SSTZ schálil "vylepšenú" verziu toho súčasného?
Je fakt nevyhnutné, aby sme mali systém, ktorý je absolútne nekompatibilný so systémom na medzinárodnej úrovni?
Niekedy sa pristihnem pri myšlienke, či sa na naše bodovačky úplne nevybodnúť, zobrať dieťa na pár zahraničných turnajov je preň ďaleko väčším prínosom a na slovensko sa kvalifikuje aj s poslednou bodovačkou. Pretože jedine MSR majú normálny systém, asi aby mali deti zmenu oproti SPM;-)
Fakt sa čudujem prečo chceme mať za každú cenu nejaký unikátny systém. Naposledy som sa pobavil na tom, že napríklad majstrovstvá SR družstiev mladších žiakov sa hrajú s 3 hráčmi bez štvorhry a "kvalifikácia" na toto podujatie sa hrá v každom kraji inak a iným systémom, pričom zrejme najväčším unikátom bude systém zaužívaný v žilinskom kraji, kde sa SÚŤAŽ DRUŽSTIEV (schválne píšem veľkým), hrá ako turnaj jednotlivcov, kde sa nakoniec vykúzlia akože výsledky trojčlenných družstiev. Človek až žasne čoho sme tu schopní:-) Fantázii sa fakt medze nekladú:-) To, že sa tam reálne tí chlapci face to face ani nestretli nikoho netrápi. Hlavne, že je nejaký výsledoček a tabulôčka. Omnoho jednoduchšie je rovno zobrať troch hráčov z každého klubu podľa slovenského rebríčka a podľa toho nominovať na majstrovstvá SR družstiev.
Myslím, že by nebolo od veci, náš super systém SPM ponúknuť aj ITTF, pri tom čo produkujú za nápady (posledný litovský či lotyšský so zmenou pravidiel o servise nemá fakt chybu), by sa niečomu tak skvelému a unikátnemu určite potešili:-) Však čo je lepšie ako naťahovať turnaj od rána do večera, mať prestoje medzi zápasmi dve tri hoďky a v prípade najlepších občas aj 5 hodinové. To je najlepší recept na to, aby sme výkonnostne dobehli vyspelejšie krajiny;-)
Na našom zväze sa mi začína páčiť jedna vec, je mixom starých štruktúr, ktoré sa držia funkcií ako pijavice a potom pár nadšených experimentátorov, ktorí na deťoch s radosťou vyskúšajú nepoznané:-) Prináša to "vzrušujúce" chvíľky pre všetkých ostatných, ktorí by ich následne najradšej odoslali na mesiac, alebo ešte ďalej.
Jedným pozitívom tento rok bol fakt, že sa fakt všade snažili organizátori bodovačiek a tento rok bol z tohto pohľadu fakt vydarený.
Druhým pozitívom je, že to baví deti aj napriek všetkému hore spomínanému, keďže tieto veci neriešia;-)
Takže to uzavriem tým, že sa teším na novú sezónu, kedy si opäť vychutnáme tretí systém za tri roky:-)Autor: Elado {12/05/2011 23:40)


 
Zdravím, Elado, aj keď stále neviem koho, ale nevadí.
Na Váš príspevok a hlavne na otázku hneď z úvodu som asi najkompetentnejší odpovedať ja, nakoľko to bol môj nápad, vyzvať všetkých, aby sa vyjadrili k systému SPM. Pôvodný zámer bol - dať možnosť vyjadriť sa všetkým a naivne dúfať, že sa naozaj zapoja všetci tí, čo kritizovali minuloročný systém. Takže zhodnoťme anketu:

celkový počet hlasujúcich – 27 a to počítam celú komisiu mládeže vrátane seba. Z môjho pohľadu bieda, aj keď sa ma snažili presvedčiť na poslednom zasadnutí komisie i na VV SSTZ, že 27 je v podstate veľa. Podľa mňa nie je. Koľko mám započítať do odpovede je mi to jedno ? 100, 1000, 5000, lebo registrovaných členov SSTZ je cca 10000. Z tohto pohľadu je teda jedno, čo chce 27 ľudí, lebo drvivej väčšine to je jedno. Dobre, tvárme sa, že 27 je relevantný počet. Z 27 ľudí bolo hlasovanie nasledovne:

8 – za systém zo sezóny 2010/2011
11 – za systém zo sezóny 2009/2010

to je spolu 19 ľudí, ktorí chcú aby sa turnaj delil na prvých 16 nasadených a zbytok

8 – chcú iný systém.

Keď sme rozhodovali, aký systém zvoliť na túto sezónu, najprv sa rozhodovalo, či turnaj deliť, alebo nedeliť. Boli názory za aj proti. Prihliadali sme aj k výsledkom ankety, v ktorej sa vyše 70% vyslovilo za delenie turnaja. Takže nakoniec komisia ale aj VV rozhodol podľa názoru väčšiny hlasujúcich. Takže to je odpoveď, načo bola anketa. Podľa mňa na to, aby sme zistili, že drvivej väčšine našej členskej základne je jedno čo sa deje. Druhé potvrdenie tohto konštatovania podľa mňa bude výzva na pripomienky k súboru predpisov. Všetci vykladajú, koľko tam je nezmyslov ale som zvedavý, keď je šanca niečo zmeniť, koľko sa nás zapojí.
Toľko odpoveď na to, načo bola anketa. Nepýtajte sa tých, ktorí ju organizovali, lebo to bola dobrá vôľa vypočuť hlas zdola. Pýtajte sa tých, ktorí ju odignorovali.

Prečo sa ale nevolil ani jeden z posledných dvoch systémov je iná otázka. Vysvetlím. Keď sa má turnaj deliť na 16-ku a zvyšok, veľa variant, ako to urobiť čo najlepšie nie je. Na systéme 09/10 bola závažná chyba v tom, že 8 hráčov bolo neprimerane zvýhodnených, na tom sa zhodli všetci v komisii aj vo VV. Posledný systém 10/11 – tomu bolo vytýkaných viacero nedostatkov, jedným bol aj ten, ktorý spomínate vy, že turnaj trvá dlho. To, čo sa schválilo na túto sezónu do značnej miery vylepšuje vyťaženosť stolov, čo je však len sprievodný jav. To, čo bolo kritizované, že trojky zo skupín nasadených nemajú motiváciu, to sme odstránili. Nový systém zabezpečuje, že trojky nemôžu skončiť horšie ako v 16. Samozrejme, to prináša zase iné nevýhody, ale ideálny systém neexistuje.

Systém súťaží v krajoch – to je iná otázka. To nemá zmysel komentovať. Ak by sme chceli, aby bol poriadok, to by sa musel povinne zaviesť jednotný systém, čo samozrejme niektorým funkcionárom v krajoch nevyhovuje a tak nebudú na konferencii hlasovať za prísne dodržiavanie pravidiel. Systém MSR družstiev. Opäť, ide konferencia, kto navrhne zmenu, kto ju presadí ? nikto, to vám garantujem, lebo väčšine to je jedno... Sťažujete sa na to akých má SSTZ funkcionárov. Poviem Vám akých – takých, akých si členská základňa zvolila. Už dávno platí staré ... každý národ má takú vládu, akú si zaslúži... lebo väčšina, lebo demokracia.... Nehovorím, či je vedenie SSTZ dobré, alebo zlé. Je také, aké chcela naša komunita. Takže tam treba smerovať otázky prečo to je tak, ako to je – do krajov, do členskej základne. Som vo VV dva roky. Aj tento čas mi poslúžil, aby som si dotvoril obraz o SSTZ. Veľmi sa mi nezmenil oproti tomu z pred dvoch rokov. SSTZ (a teraz nemyslím funkcionárov, ale nás všetkých 10000 členov) je tvorený väčšou časťou ľuďmi, ktorým je úplne jedno čo sa deje, len aby si „zahrali“. Tak to bohužiaľ je. A ďalšia časť to využíva na presadzovanie vlastných regionálnych záujmov a nikoho nezaujíma, či to je pre Slovensko prospešné alebo nie. Rád by som sa mýlil. Je na stole nový návrh stanov, ktorý smeruje k zvyšovaniu odbornosti v riadení SSTZ. Som zvedavý, či regióny budú schopné podporiť tento posun. Konferencia ukáže....

No, už som toho napísal neúrekom. Aj keď sa dá diskutovať veľmi dlho.... lebo problémov je podstatne viac a závažnejších ako je systém SPM (aj keď samozrejme nepodceňujem..)

Prajem pekný večer

Palo AlexyAutor: alexy {13/05/2011 19:53)